‚Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko – słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych”
Celem szczegółowym projektu jest zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez turystów odwiedzających pogranicze polsko – słowackie oraz mieszkańców pogranicza.
Partnerzy projektu:
PGL LP Nadleśnictwo Rymanów
oraz
Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik
Odštepný závod Vranov nad Topľou
Termin realizacji projektu:
maj 2017 r. – maj 2018 r.
Wydatki kwalifikowalne
Całkowita wartość projektu - 138 752,07 €
z czego:
- Dofinansowanie z EFRR stanowi 72.07%
- Środki z budżetu państwa - 5%
- Wkład własny - 22.93%
Projekt zakłada powstanie transgranicznej sieci ścieżek rowerowych o różnych stopniach trudności. Trasa wykorzystuje w zdecydowanej większości istniejące drogi leśne, szlaki turystyczne i drogi publiczne. Po stronie słowackiej zaplanowana została przebudowa czterokilometrowego odcinka drogi leśnej służącej do transportu drewna na potrzeby szlaku rowerowego, po stronie polskiej na trzech odcinkach dróg leśnych wykonane zostaną prace ziemne polegające na wyrównaniu istniejących szlaków leśnych.
W ramach projektu oznakowanych zostanie po stronie polskiej ok. 150 km a po słowackiej ponad 50 km ścieżek. Zaplanowano też zadania inwestycyjne. Łącznie wybudowanych zostanie siedem wiat z funkcją grilla, stojaki rowerowe i pomosty. Wiaty pełnić mają nie tylko rolę schronów w razie niepogody, ale również docelowe miejsce rodzinnych wycieczek rowerowych. Ścieżka wzbogacona zostanie w tablice informacyjnych nawiązującej do osobliwości przyrodniczych i historii rejonu pogranicza oraz prowadzonej gospodarki leśnej.
Na miękkie zadanie projektowe składają się m. in.: konferencja otwierająca projekt , którą zaplanowano po polskiej stronie oraz uroczyste otwarcie trasy połączone z rajdem rowerowym i promocją trasy.
Realizacja projektu transgranicznego umożliwi przedstawienie i wykorzystanie walorów przyrody i kultury z obu stron granicy, tym bardziej , że kiedyś tereny te tworzyły jedną historyczną całość. Dopełnienie sieci tras rowerowych o trasę transgraniczną i wybudowaną infrastrukturę umożliwi wzajemne połączenie obu państw oraz skanalizowanie ruchu turystów przez tereny dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w taki sposób, aby nie dochodziło do naruszania elementów cennych przyrodniczo a równocześnie aby ruch nakierowany był do miejsc najcenniejszych. Wybudowane trasy rowerowe wraz z infrastrukturą zapewnią także bezpieczny i spokojny pobyt turystów.
Region przygraniczny w miejscach realizacji projektu wykazuje także wysoki stopień bezrobocia, który spowodowany jest m. in. niewystarczającą ofertą regionu zachęcającą turystów do jedno–lub kilkudniowych pobytów. Mamy nadzieje, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia liczby przyjezdnych turystów i tym samym zwiększą się możliwości świadczenia lub oferowania usług agroturystycznych przez mieszkańców. Wpłynie to na podniesienie wartości regionu nie tylko z turystycznej ale i gospodarczej strony. Transgraniczne połączenie trasy rowerowej umożliwi wzajemne poznawanie kultur (zmniejszenie bariery językowej, nawiązanie kontaktów), co wytworzy warunki dla dalszego rozwoju gospodarczego i turystycznego danych regionów przygranicznych.