Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów

Święto to ma krótką tradycję - ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 r. Obok Dnia Ziemi i Święta Drzewa jest to kolejna okazja do refleksji na temat roli lasu w życiu człowieka i wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego.

 

Temat Międzynarodowego Dnia Lasów w 2019 roku brzmi „Lasy i Edukacja".

Warto przy tej okazji przypomnieć, że zbiorowiska leśne zajmują ok 30% lądów (dla porównania grunty uprawne ok. 24%, a 54% tereny bezleśne: pustynie, półpustynie, tereny zurbanizowane). Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80% gatunków roślin i zwierząt. 1 hektar tajgi wiąże w ciągu roku do 13 ton węgla zawartego w dwutlenku węgla, gdy las tropikalny ok. 8, a liściaste lasy strefy zwrotnikowej 6 - 7 ton. Szacuje się, że drewno, nazywane często surowcem wszech czasów, znalazło 30 tysięcy zastosowań.

Poniżej link do filmu promującego hasło kampanii „Naucz się kochać lasy”.

https://www.youtube.com/watch?v=pIQZlHwR6q4&feature=youtu.be