Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Z pożytkiem dla pszczół, z korzyścią dla lasu

20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczół. Tego dnia akcentujemy ich niezastąpioną rolę, ale o pszczołach pamiętać musimy każdego dnia.

Z okazji pszczelego święta spotkaliśmy się na ścieżce edukacyjnej Hrendówka, a dokładniej w pasiece edukacyjnej na tejże ścieżce, żeby w gronie pszczelarzy, leśników i zaproszonych gości podsumować działania wspierajace los pszczół w lasach, miastach i przydomowych ogródkach.
 
PSZCZOŁOWATE - bardzo liczna rodzina owadów (około 5800 gatunków) z czego najbardziej znana jest pszczoła miodna.
 
Bez względu na to czy bardziej wywołują w nas lęk przed użądleniem ("ale co to za żołnierz z jednym nabojem ... "- jak powiedział znajomy pszczelarz) czy podziw ze względu na pracowitość i niepowtarzalną hierarchię w pszczelej rodzinie, musimy o nie zadbać.
 
LOS PSZCZÓŁ W NASZYCH RĘKACH !!
Nawet jeśli nie lubimy i nie korzystamy z pszczelich "produktów" to bez ich pracy nie będzie produkcji pożywienia.
W ostatnich latach następuje zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów i zmniejszona ilość gatunków kwitnących roślin.
 
KRZEWIMY KRZEWY !!
Z okazji pszczelego święta posadziliśmy ponad 50 krzewów nektarodajnych: głogi, trzmieliny, kruszyny, derenie i inne.
Była też okazja do zapoznania się z historią powstania pól słonecznikowych, kwietnych łąk i sadów miejskich na terenie Miasta Krosno (przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosno) oraz pasieki na dachu galerii handlowej (przedstawiciele galerii VIVO).
Podsumowaliśmy też pięcioletnią współpracę w Kołem Pszczelarzy i działalność pasieki edukacyjnej na ścieżce Hrendówka.
 
Liczymy, że w temacie pszczelim będzie się jeszcze działo w kolejnych latach ...