Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

"las, człowiek, pszczoła"- konferencja naukowo- techniczna

W dniach 2 – 3 lipca 2018 liczne grono leśników –pszczelarzy i zaproszonych gości uczestniczyło w  konferencji naukowo – technicznej „Las, pszczoła, człowiek”, której seminaryjna część odbyła się w Dworze „Ostoia” w Klimkówce.

 Organizatorami konferencji była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie. Konferencje otworzyła Pani Grażyna Zagrobelna- Dyrektor RDLP w Krośnie. Następnie Pan Wacław Pietrzak przedstawił założenia i cele programu rozwojowego LP dotyczącego ochrony pszczół na terenach leśnych.  Z kolei Pan Marek Barzyk- prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie „pochwalił się”  naszym wspólnym  projektem pasieki edukacyjnej „Las pszczelarski, las bartny” zlokalizowanej przy ścieżce edukacyjnej „Hrendówka” w Leśnictwie Pastwiska na terenie Nadleśnictwa Rymanów.

Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali również referatów pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: dr Marka Chmielewskiego oraz dr hab. Grzegorza Borsuka dotyczących roli pszczelarstwa w życiu człowieka i biologii rodziny pszczelej. Temat głównych chorób pszczół znalazł się w prelekcji Pana Marka Podlewskiego. O całorocznej gospodarce pasiecznej opowiadał pan Cezary Kruk, a o gospodarce pszczelarskiej w Bieszczadach Pan Feliks Dudka.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w sesji terenowej na terenie wspomnianej wyżej pasieki edukacyjnej w Leśnictwie Pastwiska oraz w zajęciach praktycznych przeprowadzonych w pasiece Tomasza Sokalskiego w Zagórzu.