Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Europejski Tydzień Leśny- podsumowanie

Miniony tydzień obfitował w Lasach Państwowych w wiele działań o charakterze promocyjno- edukacyjnym. W ten sposób leśnicy włączyli się w trwający w dniach 9- 13 grudnia Europejski Tydzień Leśny.

W Nadleśnictwie Rymanów zróżnicowaliśmy grupy odbiorców tak, aby z leśnymi ciekawostkami dotrzeć zarówno do uczniów szkół, jak i dorosłych. 10 grudnia spotkaliśmy się ze sporym gronem dzieci z klas I- VI z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie. Wykorzystaliśmy ten czas, aby po pierwsze podsumować jesienną akcję zbierania kasztanów i żołędzi przez tychże uczniów, a po drugie „otworzyć" mini wystawę posterów o tematyce leśnej. Siedem plakatów ustawionych na szkolnym korytarzu przedstawiało prace leśnika w ujęciu pór roku czy produkty pochodzące z lasu. Nie zabrakło też paru ważnych liczb i faktów o stanie lasów Polski I Europy. Leśne ciekawostki dotyczyły mi.in: najgrubszego, najwyższego, najstarszego drzewa w naszym kraju. Przedstawiliśmy też możliwości jakie daje las, aby aktywnie spędzić w nim czas. Uzupełnieniem wystawy był konkurs, z podziałem na dwie grupy wiekowe, w którym odpowiedzi na zadane pytania należało szukać na wystawionych plakatach. Losowania nagród 16 grudnia.

12 grudnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka odbyła się prelekcja Pana Edwarda Marszałka dotycząca promocji krzewów rodzimych. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele piętnastu szkół od lat współpracujących z nadleśnictwem. Autor prezentacji przedstawił najczęściej występujące, a zarazem często niedoceniane, gatunki naszych krzewów, które warto wysadzać w przydomowych ogródkach, bo oprócz tego, że cieszą oko, są stołówką dla ptaków to według wierzeń ludowych mogą mieć też magiczną moc… „niech zakochani dostaną kalinę, a pary wątpiące w swą przyszłość- głóg. Ludziom silnej wiary dajmy kłokoczkę, a osobom słabej woli- trzmielinę. Artystyczne dusze ucieszą się z jałowca, a kruszyna, dereń i szakłak uradują każdego, kto dowie się, że to naprawdę nasze polskie krzewy."

 

Literatura:

E. Marszałek, „Głos lasu"- IX 2013r.