Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Światowy dzień dzikiej przyrody.

Martwe drewno - dlaczego zostawia się je w lesie, ile go jest i kto z niego korzysta ?

Czy znana jest Wam nazwa KSYLOBIONTY ?

W naszej pracy słowo to odmieniane jest przez wiele przypadków - KSYLOBIONTY to organizmy które do życia potrzebują drewna.

Kilka lat temu wyznaczyliśmy w rymanowskich lasach (i pozostałych nadleśnictwach nadzorowanych przed RDLP w Krośnie też) tzw. OSTOJE KSYLOBIONTÓW czyli fragmenty lasu pozostawione naturze, bez użytkowania, które stanowić mają rezerwuar drewna martwego, potrzebnego do życia m.in. grzybom nadrzewnym (huby) i bezkręgowcom (np. nadobnica alpejska).

Łącznie ostoje ksylobiontów zajmują powierzchnię około 1700 tys. ha, czyli więcej niż powierzchnia największego rezerwatu w polskich Karpatach (Źródliska Jasiołki) i tyle co przeciętna powierzchnia „naszego” leśnictwa.

Są to m. in. lasy starszych klas wieku położone na obszarach o zwiększonej trudności przy pozyskaniu i zrywce, lasy na siedliskach bagiennych, siedliskach priorytetowych (Natura 2000) i lasy rezerwatowe.  

Ile jest DREWNA MARTWEGO w lesie ?

Kilka lat temu wyliczono, że średnio w lasach rymanowskich na 1 hektarze pozostaje  28 m3 drewna martwego. To 3- krotnie więcej niż średnia dla lasów w Polsce (PGL LP). Jeśli ogrzewacie swoje domy drewnem to potraficie sobie zobrazować jaka to wielkość; dla domów energooszczędnych to opał na dwa sezony – na jednym tylko hektarze lasu.