Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Rowerem przez pogranicze

Nadleśnictwo Rymanów i odštepny  závod we Vravovie połączone transgraniczną trasą rowerową.

 

Po ponad rocznych przygotowaniach,  wielokrotnych spotkaniach, zakończonych przetargach, odebranych pracach i tysiącach stron papieru…UDAŁO SIĘ!

22 maja br.  polsko – słowacki tandem dojechał do mety projektu pn.: „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko – słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych”.  Jak na warunki Beskidu Niskiego przystało droga po której jechał nie należała do najłatwiejszych,  bo nieraz bieg spraw zaskoczył i wydawało się, że przez moment stoimy w miejscu. Ale dzisiaj, widząc efekt naszej pracy śmiało mówimy, że jesteśmy dumni z „produktu” jaki oddajemy turystom.

W otwarciu tras rowerowych uczestniczyli: Marek Marecki-  z- ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej, Marian Stanik-  Dyrektor Generalny Lasów Republiki Słowackiej, pracownicy Nadleśnictwa Rymanów na czele z Nadleśniczym Pawłem Panasiem,    Jozef Šimkanin- Nadleśniczy Odštepn’ego  závod;u we Vravovie wraz ze swoją załogą, Jan Materniak- Burmistrz Gminy Rymanów, Andrzej Betlej- Wójt Gminy Zarszyn, Mariusz Bałaban- Wójt Gminy Besko, Adam Dańczak- Wójt Gminy Jaśliska, Mirosław Dołżycki i Bogdan Kułak- reprezentujący Stowarzyszenie sportowo – rekreacyjne „Żbik Komancza” oraz zaproszeni goście i przedstawiciele mediów.

Wspólny polsko – słowacki projekt realizowany był w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020. Jego łączny koszt to około 138 tys. euro, z czego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego zapewnia dofinansowanie w 72% oraz budżet państwa w 5%. Pozostałe środki stanowią koszt partnerów projektowych.  Partnerem wiodącym w projekcie było Nadleśnictwo Rymanów, partnerem projektowym- lasy Słowackiej Republiki závod Vranov nad Topľou.

Co udało się zrobić w ramach projektu ?

Po pierwsze, oznakowanych zostało łącznie, około 200 km tras rowerowych. Wykorzystują one istniejące ścieżki leśne, szlaki turystyczne, drogi leśne czy drogi publiczne. 

Po drugie, wybudowanych zostało łącznie siedem wiat wypoczynkowych. Na terenie Nadleśnictwa Rymanów powstały cztery takie obiekty w miejscach, które od lat związane są z turystyką na tym terenie, tj.: Polany Surowiczne, parking grzybiarzy w Leśnictwie Szachty, Czeremcha oraz na trasie czerwonego szlaku beskidzkiego w Darowie. Przy wiatach nie mogło zabraknąć tablic informacyjnych i stojaków na rowery.

Po trzecie, na czterech odcinkach ścieżek leśnych wyrównana została nawierzchnia.

Efektem naszego projektu jest sieć ścieżek, która daje różne warianty do zaplanowania wycieczki pieszo – rowerowej. Znajdą się tu łatwiejsze odcinki na rodzinne wycieczki rowerowe. Są też odcinki których pokonanie wiąże się dużymi przewyższeniami, stromymi zjazdami i podjazdami. Wybierając się w trasę warto wcześniej rozeznać topografię terenu i przełożyć swoje doświadczenie i umiejętności na plan wycieczki.

Na stronie Nadleśnictwa do pobrania folder informacyjny :

http://www.rymanow.krosno.lasy.gov.pl/szlaki-turystyczne-i-tematyczne-trasy-rowerowe-i-konne#.WwVn-LpuKUk .