Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

W dniu równonocy wiosennej pomyślmy o naszej planecie !

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi, które od lat odbywają się 22 kwietnia, upłynęły pod hasłem „Palący Problem - niska emisja”.

            Niska emisja dotyczy nas wszystkich. Określenie  „niska"  dotyczy źródeł emisji znajdujących się na wysokości do 40 m. Będą to zatem zanieczyszczenia pochodzące z komunikacji, z produkcji ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz z działalności  przemysłowej.  Jeśli przez dłuższy czas w aglomeracjach miejskich utrzymuje się bezwietrzna pogoda, której towarzyszy duża wilgotność powietrza,  efekty niskiej emisji są widoczne w postaci smogu.

            Tej zimy wielokrotnie w mediach pojawiały się alarmujące wiadomości na temat jakości powietrza w dużych miastach. W małych gospodarstwach często nadal spala się w sposób mało efektywny, wykorzystując surowce o niskiej jakości. Widok przechodniów z maskami ochronnymi przestaje już zaskakiwać. Warto w tym miejscu podkreślić, przewagę drewna nad innymi, nieodnawialnymi źródłami energii.

            Jak co roku, 22 kwietnia, Nadleśnictwo Rymanów wspólnie z  Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, w ramach obchodów Dnia Ziemi organizuje pieszą wędrówkę po ścieżkach leśnych. W tym roku spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Odrzechowej, w miejscu, które słynie z wyjątkowo czystego powietrza. Na wędrówkę wybraliśmy bowiem ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą „Rymanów Zdrój" i ścieżkę fitness w Leśnictwie Rymanów Zdrój.  Lasy wokół uzdrowisk zaliczane są do kategorii lasów ochronnych. Dodatkowo dolina Czarnego Potoku słynie z powietrza o wysokiej zawartości jodu.

            W trakcie spotkania uczniowie poznali historię uzdrowiska  Rymanów Zdrój i nieistniejącej już dziś wsi Wołtuszowa. W Leśnej Klasie Dydaktycznej zaznajomili się z tematyką leśną, tj. pracą leśnika, korzyściami jakimi darzy nas las ale również zagrożeniami, jakie mogą w tym środowisku wystąpić.

            Na trasie wędrówki korzystaliśmy z miejsc odpoczynku przy źródełkach mineralnych, Zbójeckiej Polanie, Zagrodzie Łemkowskiej. Uczniowie chętnie korzystali z ustawionych na trasie fitness urządzeń rekreacyjno- sportowych.

            Słoneczna, wiosenna pogoda pozwoliła nam spędzić Dzień Ziemi aktywnie, w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że mali piechurzy dołożą jak największych  starań by problem niskiej energii nie dotknął  tego zielonego zakątka Beskidu Niskiego.