Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Kasztanowce mogą spać spokojnie.

Już od kilkunastu lat z pomocą uczniów Szkoły Podstawowej w Rymanowie dbamy o kasztanowce rosnące w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Rymanów.

    Co roku, po pierwszych przymrozkach, gdy większość liści z trzech kasztanowców już opadnie grabimy je, zbieramy i utylizujemy. W ten sposób nie dopuszczamy do zimowania w zeschłych liściach   poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka.

    Owad ten zawędrował do nas z Macedonii- kraju w którym po raz pierwszy został odkryty blisko 30 lat temu. Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Drzewo próbując odzyskać równowagę ponownie kwitną jesienią. Zaburzony cykl życia osłabia je i sprawia, że nie potrafi się przygotować do nadchodzącej zimy. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera.

    Jak dotąd grabienie liści jest najbardziej skuteczną a przy tym najtańszą i najprostszą metodą walki ze szrotówkiem