Asset Publisher Asset Publisher

Alaska daleko, podkarpackie tuż, tuż

W dniach 20- 21 luty, w Jaśliskach miała miejsce zapowiadana impreza z cyklu „Alaska daleko, podkarpackie tuż, tuż”. W minionych latach wydarzenie to odbywało się już m. in. w Bystrem koło Baligrodu i w Lutowiskach i towarzyszyły mu wyścigi psich zaprzęgów.

 

W tym roku, z uwagi na kapryśna aurę, wiele zimowych akcji zostało już odwołanych, a biegi narciarskie zastąpiono rajdami nordic walking.

            Inicjatorem  wspomnianej imprezy plenerowej był Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, widząc w przygranicznym rejonie tej części Beskidu Niskiego  nieodkryty potencjał turystyczny. Do wspólnego działania przyłączyli się: m. in.:  Gmina Jaśliska, grupa „Dziki Beskid", GOPR,  Uzdrowisko Rymanów Zdrój, jak również Nadleśnictwo Rymanów.

            Na leśnym stoisku zorganizowano ekspozycję o tematyce zimowego dokarmiania zwierząt, w tym również ptaków. Przedstawiony był paśnik z sianem (karmą objętościowo suchą) , warzywami (karmą objętościowo soczystą) i ziarnami zbóż (karmą treściwą). Do tego „na deser" lizawka- okorowany słup z kostką soli, dla uzupełnienia składników pokarmowych.

            W wystawie poświęconej ptakom przedstawiliśmy różne rodzaje  budek lęgowych: od budek typu „A" poświęconych głównie sikorkom, po nietypowe „domki" dla puszczyka, pełzacza czy jeżyka. Na drzewie zawiedzone zostały też „pyzy ptasie" czyli tłuszczowe kule z zatopionymi ziarnami.

            Przechodnie z zainteresowaniem  zatrzymywali się też przy szwedzkich pochodniach, które nie tylko efektownie wyglądały, ale przede wszystkim pozwalały na chwilę się ogrzać.

            Podczas tej dwudniowej imprezy można było również wziąć udział w rajdzie  nordic walking, pobawić się w tropiciela z wykorzystaniem mapy i GPS, wypróbować sił w łucznictwie czy poznać tajniki survivalu.