Asset Publisher Asset Publisher

LEŚNA TRASA NARCIARSKA W PUŁAWACH GÓRNYCH OTWARTA

9 stycznia 2015r, po trwających półtora roku przygotowaniach, nastąpiło otwarcie ścieżki narciarstwa biegowego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji Kiczeraski.

Trasa ścieżki rozpoczyna się przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Górze Kiczera i biegnie w większości  po terenie leśnym Leśnictwa Puławy. Usytuowana na wysokości ok.600m n.p.m., urozmaicona licznymi zjazdami (o łącznej długości blisko 700m) i podjazdami, z których najtrudniejszy liczy 450m długości przy różnicy wzniesień 30m oraz trzydziestoma zakrętami.  Całkowita długość trasy- 1650 m. Po sezonie zimowym trasa wykorzystywana może być przez amatorów „nordic walking", a także przez uczniów przyjeżdzających w to miejsce na tzw. zielone szkoły- w jej sąsiedztwie wytyczona została gra terenowa wykorzystująca elementy popularnego ostatnio „geocachingu".

Pan Bogusław Szweda, w swoim referacie wygłoszonym na okoliczność  „przecięcia wstęgi"  pokazuje jaką drogę musiały przejść marzenia grupy mieszkańców Puław Górnych, zanim zostały przekute w plany, a plany zrealizowane. Wśród wielu powodów, dzięki którym udało się sfinalizować projekt trasy biegowej za najważniejszy uznał dobrą współpracę Nadleśnictwa Rymanów i Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka" .

„… Ludzie. To jest właśnie ta odpowiedź, której nie tylko winniśmy ale mamy obowiązek dociec do końca. Bo przecież te wszystkie zalety, sukcesy już odniesione i planowane były w ostatecznym rachunku możliwe dzięki dwóm głównie ludziom. To oni wiele lat temu zbudowali najpierw zaufanie wzajemne, osobiste a potem- idące w ślad – zaufanie organizacji. Wiadomo, że chodzi o Pana Bogusława Famielca – wcześniej kierującego Nadleśnictwem Rymanów a obecnie Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Krośnie i Pana Daniela Brózdę, pomysłodawcę i lidera uczynienia z Puław jedynej w swoim rodzaju miejscowości łączącej hodowlę bydła mlecznego z nowoczesną turystyką, prezesa Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego, autentycznego stowarzyszenia mieszkańców, które wybudowało i prowadzi ośrodek narciarski Kiczera.

Wielokrotnie zastanawialiśmy się nad nazwą trasy biegowej i muszę wyznać, że dla mnie jest ona symbolem dobrosąsiedzkiej współpracy, którą Wy Panowie tutaj gwarantowaliście, którą pielęgnowaliście i która ostatecznie przyniosła piękne rezultaty. „

Z okazji otwarcia nowego obiektu turystycznego życzymy pomysłodawcom bezpiecznego sezonu ze śnieżną i mroźną aurą oraz licznych odwiedzin amatorów sportów zimowych.

 

zdjęcia: Beskidzie Towarzystwo Turystyczne "Przełom Wisłoka"