Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów

Lasy, Klimat, Zmiana” to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. W genewskim Pałacu Narodów zostanie otwarta wystawa, na której Lasy Państwowe zaprezentują model polskiego leśnictwa.

Lasy Państwowe mają już 90 lat, pomimo tego "sędziwego" wieku nadal potrafią łączyć bogatą tradycję z nowoczesnością. Każdego roku w polskich lasach sadzonych jest ponad 500 milionów drzew, dzięki czemu Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem powierzchni lasów, które zajmują już ponad 29% powierzchni kraju. Wzrasta też udział gatunków liściastych. Dzięki prowadzonej przez PGL LP trwale zrównoważonej gospodarce leśnej las może spełniać wiele funkcji: gospodarczych, społecznych czy ochronnych. Las będąc fabryką (najbardziej ekologiczną na świecie) pozostaje równocześnie najtrwalszym, najbardziej złożonym ekosystemem na Ziemi.

Z okazji Dnia Lasów spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Głębokiem. Głównym celem  pogadanki była próba zdefiniowania słowa "las" i zwrócenie uwagi, że las to nie tylko miejsce, w którym rosną drzewa, ale również "fabryka", dom dla zwierząt oraz ludzi, miejsce na wypoczynek czy miejsce pracy.