Asset Publisher Asset Publisher

O lesie z branżą turystyczną

Grudzień to tradycyjnie już od kilku lat miesiąc, w którym spotykamy się z przedstawicielami branży turystycznej, żeby podsumować mijający sezon turystyczny i zaprezentowań nasze działania - te dla lasu i te dla ludzi.

Dnia 3 grudnia w Rudawce Rymanowskiej odbyło się spotkanie szkoleniowe z przedstawicielami branży turystycznej. Celem szkolenia było przybliżenie działań podejmowanych przez leśników w ramach prowadzonej w lasach będących w zarządzie PGL LP, trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

W szkoleniu udział wzięli przewodnicy PTTK zrzeszeni w oddziałach rzeszowskim, przemyskim, krośnieńskim, sanockim oraz lokalni przedstawiciele branży turystycznej.  To już kolejna tego typu inicjatywa. W poprzednich latach spotkaliśmy się w Nadleśnictwach: Lesko, Bircza, Baligród oraz w 2019 roku Rymanowie.

Uczestników spotkania przywitał Paweł Panaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów. Barbara Kułak (Nadleśnictwo Rymanów) przedstawiła temat, powołanego w sierpniu br. w Rudawce Rymanowskiej, rezerwatu przyrody „Olzy”.  „Użytkować, udostępnić, chronić – wielofunkcyjna gospodarka leśna ” to tytuł prezentacji, którą zreferował Grzegorz Rachwał z RDLP w Krośnie. O podejmowanych wspólnych działaniach z lokalnymi społecznościami na przykładzie współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Brzozowa – Zdroju opowiedziała Magdalena Kaczorowska z Nadleśnictwa Brzozów.  Doświadczenia leśników z Nadleśnictwa Dukla z realizowanych cyklicznie edukacyjnych wycieczek po lasach uzdrowiskowych pod nazwą „Spacer z leśnikiem” przedstawiła Maria Stankiewicz.  Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza zaprezentował uczestnikom szkolenia historię trasy kuriersko-przerzutowej ZWZ-AK o kryptonimie LAS w Bieszczadach.

 

Użytkowanie lasów w sąsiedztwie szlaków turystycznych to temat, który często pojawia się w komunikacji medialnej. Z tego też względu, część terenowa zaplanowana została w wydzieleniu leśnym graniczącym z głównym szlakiem beskidzkim. Wspomniany fragment lasu dotknięty został w ostatnich latach, postępującym bardzo szybko, zjawiskiem zamierania jesionów. Zgodnie ze sztuką leśną podjęte zostały tam działania z zakresu użytkowania lasu i hodowli lasu. Sposób i zakres prowadzonych prac omówił Jan Kułak – inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Rymanów.

Dochodzą nas słuchy, że kolejne takie spotkanie może być zorganizowane po sąsiedzku, a zatem do zobaczenia za rok!