Asset Publisher Asset Publisher

Sposób na aktywny weekend

Miniony weekend obfitował w liczne imprezy o charakterze sportowym, turystycznym i promocyjnym. Na przełomie kapryśnego ostatnio lata, 2 sierpnia w wyjątkowo upalną sobotę, miały miejsce 2 rajdy.

IV Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów przeznaczony  dla piechurów, a  organizowany przez Gminę Zarszyn, przy współudziale trzech  Gmin: Rymanów, Komańcza, Bukowsko oraz Nadleśnictwa Rymanów. W tym roku na odprawę zgłosiło się liczne grono 316 uczestników. Trasa rajdu odbiegała nieco od zeszłorocznej między innymi  z uwagi  na remont mostu w Pastwiskach. Uczestnicy wchodzili bezpośrednio na zielony szlak w Pastwiskach,  omijając przejście przez rzekę Wisłok w Rudawce.

Tego samego dnia miał miejsce VIII Maraton MTB „Tropami żbików".  Początek i finał miał miejsce również w Komańczy, a trasa wyznaczona została  po niebieskim szlaku turystycznym wzdłuż granicy państwowej do szczytu Kanasiówka oraz żółtym szlaku turystycznym do Wisłoka Wielkiego, przebiegając m. in. po terenie rymanowskich leśnictw : Bieszczady i Moszczaniec.

Warto w tym miejscu dodać, że każda tego typu impreza poprzedzona jest zawsze lustracją terenową trasy raju przez pracownika danego leśnictwa. Należy „wyłapać" i usunąć  ewentualne zagrożenia w pasie przy szlaku w postaci zawieszonych gałęzi czy  niebezpiecznie pochylonych drzew. Dlatego też co roku nadleśnictwo planuje środki finansowe na utrzymanie szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i parkingów. Chociaż pewnych spraw zaplanować się nie da, a patrząc na góry pozostawionych śmieci, zdewastowane ogrodzenia parkingów czy tablice informacyjne, wydaje się czasami,  że bardziej niż pogoda nieprzewidywalny może być  człowiek…

Na koniec akcent typowo leśny.  W dniach 2- 3 sierpnia, w Lesku odbyły się XIX Targi Rzemiosła Przedsiębiorczości i Leśnictwa „Agrobieszcady 2014". Słowo „Leśnictwo"  w  nazwie dodane zostało po raz pierwszy w tym roku, a to za sprawą włączenia do programu targów Zawodów Drwali- Operatorów Pilarek, które poprowadził nasz pracownik Pan Maciej Szpiech. Tradycyjnie odwiedzić można było leśne stoisko,  z licznymi atrakcjami:  wystawą zwierząt, kącikiem gier i zabaw, ekspozycją ziół i innych smakowitych darów lasu. Trud przygotowania tak obszernego tematycznie stoiska został doceniony-  do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  trafił  złoty puchar i tytuł zwycięzcy w konkursie na najciekawsze stoisko wystawowe.