Asset Publisher Asset Publisher

Święto Dzieci w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka

Dnia 3 czerwca 2016 r. spotkaliśmy się już po raz trzynasty z delegacjami siedemnastu szkół z terenu działalności Nadleśnictwa Rymanów, aby ogłosić wyniki konkursu plastycznego oraz świętować Dzień Dziecka z leśnym akcentem.

W uroczystości wzięli także udział zaproszeni goście: Agnieszka Niemczyk- Urząd Gminy Rymanów, Andrzej Piotrowski- Urząd Gminy Zarszyn, Ignacy Bielecki- Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Lesław Penar- Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sanoku, Czesław Szajna- Stowarzyszenie „Nasz Rymanów". Nie mogło zabraknąć Pana Władysława Brejty- Dyrektora Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który od wielu lat funduje uczestnikom Dnia Dziecka przejażdżki konne. Po raz pierwszy gościliśmy przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego: Bogusława Kapustę- Zastępcę Dyrektora Oddziału NBP w Rzeszowie oraz Agnieszke Czuchrę- Kierownika Zespołu Kasowo-Skarbcowego, a także Marka Barzyka- Prezesa Koła Pszczelarzy w Krośnie.

W tym roku program artystyczny przygotowali dla nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bziance pod okiem pań: Beaty Dworzańskiej oraz Anny Michnowicz. W słowno- muzycznej prezentacji dzieci dały widzom wskazówki jak opiekować się lasem a w wesołej scence z udziałem misia łakomczucha nawiązały do tematu przewodniego tegorocznego Dnia Dziecka- roli pszczół w przyrodzie.

Co łączy las i pszczołę? Zagadnienie to wyjaśniał w swojej prelekcji Pan Marek Barzyk. Zaprezentował również budowę ula, produkty pszczele a także przeprowadził konkurs ze znajomości  tematyki pszczelej. Uświadomił słuchaczom, że wartość jaką człowiek czerpie z faktu zapylania przez te pożyteczne owady kwiatów przewyższa wielokrotnie wartość produktów, jakie nam dostarczają. Wiele smakołyków można było skosztować na stoisku przygotowanych przez pszczelarzy z Koła Krosno.

Nie bez przypadku wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.  Od 21 lat NBP emituje popularne wśród kolekcjonerów monety z serii „Zwierzęta świata". Jesienią 2015 roku wprowadzono do obiegu 35 tysięcy monet o nominale 20 zł z obrazem pszczoły miodnej na awersie. Zastępca dyrektora NBP w Rzeszowie- Bogusław Kapusta wręczył takie właśnie monety okolicznościowe Pani Grażynie Zagrobelnej- Dyrektor RDLP w Krośnie, Panu Pawłowi Panasiowi- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Rymanów, Panu Markowi Barzykowi- Prezesowi Koła Pszczelarzy w Krośnie oraz Pani Barbarze Kułak- Nadleśnictwo Rymanów.

Nadleśnictwo Rymanów w związku z realizacją projektu „Las pszczelarski, las bartny" otrzymało od NBP zestaw tablic informacyjno- edukacyjnych przedstawiających fakty i ciekawostki z życia tych społecznych owadów.

Tradycyjnie podczas Leśnego Dnia Dziecka wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego organizowanego przez nadleśnictwo. W tym roku temat konkursu brzmiał „Od nasionka do drzewa- na czym polega praca leśnika?". Poprosiliśmy uczniów aby przedstawili swoją wiedzę i wyobrażenia na temat tego, jaką pracę musi przez wiele lat wykonać leśnik aby z małego nasionka  wyrosło potężne drzewo. Aby powstał las trzeba przecież zebrać nasiona, wysiać je w szkółce, wysadzić sadzonki, młode drzewka pielęgnować i chronić a starsze selekcjonować. Często, jeśli las wysieje się sam to leśnikowi pozostaje już tylko się nim zaopiekować.

Najczęściej powtarzającym się tematem była praca sadzenia drzewek. To fakt! Leśnicy sadzą ich rocznie 500 milionów. Taka też praca zdobyła najwyższe miejsce. Nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Birówka z klasy VI Szkoły Podstawowej w Odrzechowej. Poniżej przedstawiamy listę pozostałych laureatów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy!

 

KATEGORIA 0-I

1 miejsce – Klaudia Wacławska, kl. I, SP Głębokie

2 miejsce – Norbert Puchalik, kl. I, SP Jaśliska

3 miejsce – Hubert Fil, kl. I, SP Bzianka

3 miejsce- Bartosz Wojtoń,  kl. III, NSP w Rymanowie Zdroju- Desznie

Wyróżnienie – Martyna Szafran, kl. I, SP Besko

 

KATEGORIA II-III

1 miejsce – Judyta Bolanowska, kl. III, SP Posada Górna

2 miejsce – Martyna Pawlik, kl. III, SP Wisłok Wielki

3 miejsce – Julia Deptuch, kl. III, SP Rymanów

Wyróżnienie – Magdalena Kijowska, kl. III, SP Bzianka

 

KATEGORIA  IV-VI

1 miejsce – Oskar Dańczyszyn,  kl. IV, SP Wróblik Szlachecki

2 miejsce – Martyna Semenowicz, kl. IV, SP Besko

3 miejsce – Izabela Jakubowska, kl. VI, SP Pielnia

Wyróżnienie – Kinga Mazur, kl. IV, SP Zarszyn