Asset Publisher Asset Publisher

W dniu równonocy wiosennej pomyślmy o naszej planecie !

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi, które od lat odbywają się 22 kwietnia, upłynęły pod hasłem „Palący Problem - niska emisja”.

            Niska emisja dotyczy nas wszystkich. Określenie  „niska"  dotyczy źródeł emisji znajdujących się na wysokości do 40 m. Będą to zatem zanieczyszczenia pochodzące z komunikacji, z produkcji ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz z działalności  przemysłowej.  Jeśli przez dłuższy czas w aglomeracjach miejskich utrzymuje się bezwietrzna pogoda, której towarzyszy duża wilgotność powietrza,  efekty niskiej emisji są widoczne w postaci smogu.

            Tej zimy wielokrotnie w mediach pojawiały się alarmujące wiadomości na temat jakości powietrza w dużych miastach. W małych gospodarstwach często nadal spala się w sposób mało efektywny, wykorzystując surowce o niskiej jakości. Widok przechodniów z maskami ochronnymi przestaje już zaskakiwać. Warto w tym miejscu podkreślić, przewagę drewna nad innymi, nieodnawialnymi źródłami energii.

            Jak co roku, 22 kwietnia, Nadleśnictwo Rymanów wspólnie z  Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, w ramach obchodów Dnia Ziemi organizuje pieszą wędrówkę po ścieżkach leśnych. W tym roku spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Odrzechowej, w miejscu, które słynie z wyjątkowo czystego powietrza. Na wędrówkę wybraliśmy bowiem ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą „Rymanów Zdrój" i ścieżkę fitness w Leśnictwie Rymanów Zdrój.  Lasy wokół uzdrowisk zaliczane są do kategorii lasów ochronnych. Dodatkowo dolina Czarnego Potoku słynie z powietrza o wysokiej zawartości jodu.

            W trakcie spotkania uczniowie poznali historię uzdrowiska  Rymanów Zdrój i nieistniejącej już dziś wsi Wołtuszowa. W Leśnej Klasie Dydaktycznej zaznajomili się z tematyką leśną, tj. pracą leśnika, korzyściami jakimi darzy nas las ale również zagrożeniami, jakie mogą w tym środowisku wystąpić.

            Na trasie wędrówki korzystaliśmy z miejsc odpoczynku przy źródełkach mineralnych, Zbójeckiej Polanie, Zagrodzie Łemkowskiej. Uczniowie chętnie korzystali z ustawionych na trasie fitness urządzeń rekreacyjno- sportowych.

            Słoneczna, wiosenna pogoda pozwoliła nam spędzić Dzień Ziemi aktywnie, w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że mali piechurzy dołożą jak największych  starań by problem niskiej energii nie dotknął  tego zielonego zakątka Beskidu Niskiego.