Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Czas w las- czyli nasza propozycja na aktywny weekend.

Mamy dla Was kolejną propozycję weekendowej wycieczki w południowo- wschodnich zakątkach Beskidu Niskiego: najwyższy szczyt na terenie Nadleśnictwa Rymanów – góra Kamień ( 857 m n.p.m.).

Właśnie na Kamieniu zainstalowana została w lipcu przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie, jedna 1 z 3 planowanych do posadowienia na terenie Nadleśnictwa Rymanów, ławeczka z okazji 50-lecia działalności koła.

Proponujemy Wam średnio wymagającą do przejścia ok. 10 – 12 km ( w zależności od wariantu) , przy różnicy wzniesień blisko 400  m.

Szczyt  znajduje się w rezerwacie przyrody „Kamień nad Jaśliskami” – nazwa nawiązuje do ciekawych formacji skalnych i wyrobisk po istniejących tu kiedyś kamieniołomach. Zbocza góry porośnięte są lasem bukowo – jodłowym.  

Wycieczkę można rozpocząć od zwiedzania odrestaurowanego, zabytkowego rynku w Jaśliskach, gdzie już za tydzień (15-16 sierpnia) odbędzie się  otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Dalej kierujemy się drogą na południe w stronę granicy polsko – słowackiej (Przełęczy Beskid).

Do przejechania/ przejścia  zostaje 3 km lub 5 km- w zależności, którym szlakiem powędrujemy (informacja dla zmotoryzowanych – nierówna droga).

Do szczytu Kamienia prowadzą początkowo dwa szlaki – ZIELONY oraz ŻÓŁTY. Szlaki te łączą się później. Ostatnie 900 m (dojście do szczytu) oznakowane jest niebieskim trójkątem (dodatkowa informacja na tabliczkach kierunkowych).

Wędrówkę zielonym szlakiem (oznakowanie: zielony szlak PTTK tj. zielony pasek pomiędzy dwoma białymi paskami) zaczynamy przy „Gutkowej Kolibie”. Dalej ok. 500 m szlak prowadzi łąką, a później już tylko przyjemnie i chłodno przez las J. Zielony szlak oznakowany został w ubiegłym roku i dlatego jest mniej „przedeptany” od żółtego, ale za to dobrze oznakowany.

Jeśli chcielibyście rozpocząć wędrówkę żółtym szlakiem (oznakowanie: biało – żółty kwadrat), to warto zostawić samochód przy drewnianym moście nad potokiem Bielcza (punkt orientacyjny - „Ostoja w Lipowcu”) i dalej pieszo, za mostem w lewo 600 m drogą polną przy granicy lasu i dalej już tylko lasem. Szlak żółty funkcjonuje od wielu lat i dlatego lepiej „zamarkowany” w terenie.

Jeśli chcielibyście wejść i zejść tym samym szlakiem do pokonania będzie ok.10 km.

Można też dołożyć dodatkowe 2 km, żeby trasa ułożyła się w pętle (wejdzie- zielonym szlakiem, zejście – żółtym; lub odwrotnie).

A co jest do zobaczenia po drodze ? Zapraszamy do galerii.

A może Wy chcecie się podzielić Waszymi zdjęciami, jeśli już odwiedziliście to miejsce?