Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite
Zurück

Odsłonięcie pomnika

Odsłonięcie pomnika

„Uroczystości w Zatoce Lasu"

            „Po co my nosim naszą nędzę w góry

            Skąd wracać trzeba z żalem i tęsknotą ?

            Byśmy stąd wracali lepsi

            na duszy naszej i w ciele wzmocnieni."

Tymi słowami Wincentego Pola powitał zebranych w zatoce rudawskiego lasu Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów Bogusław Famielec. Niedzielny poranek 25 sierpnia 2013 roku stał się okazją do odsłonięcia tablicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Została ona ufundowana przez leśników z Nadleśnictwa Rymanów.

Okolicznością, która zainspirowała do tego dzieła, była 35 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie tu w latach 1973 – 1978 przyjeżdżał spędzać krótkie chwile wypoczynku. Jak wspominał Stefan Kosiarski „…Wszystko zaczęło się latem 1973 roku, w pobliskiej Rudawce Rymanowskiej. Jako zastępca dyrektora Instytutu Zootechnicznego, służbowo chodziłem po lesie. Spotkałem tam dwóch turystów, którzy rozbili namiot. Jednym z nich okazał się Karol Wojtyła, ówczesny arcybiskup krakowski, drugim był jego przyjaciel z Krakowa, prof. Andrzej Półtawski. - To był początek najpiękniejszej przygody mojego życia. Karol Wojtyła przyjeżdżał tam, co roku na kilka tygodni. Był zachwycony Beskidem Niskim…"

Ten zachwyt stał się inspiracją do napisania „Tryptyku Rzymskiego"

Jak dalej pisze Stefan Kosiarski „…Ciągnęło go do tych lasów, widać było, że tu przeżywał wspaniałe chwile. W czasie jednej z wizyt w Pastwiskach udaliśmy się ścieżką na spacer. Szliśmy w stronę miejsca, które było ulubionym miejscem kardynała Karola Wojtyły, zwłaszcza, że można było się tutaj wygodnie zaopatrzyć w czystą wodę źródlaną. Po drodze mijaliśmy kilkumetrowy wodospad, a skały przykrywały widok skąd woda wypływa. Ks. kardynał stał zamyślony, w końcu zapytał mnie - Czy był pan u źródła tego strumyka? Odpowiedziałem, że niestety nie byłem. Kardynał odpowiedział wtedy. - A trzeba dojść do źródła. Dziś wiem, że nie chodziło mu o to konkretne źródło Po latach już w Watykanie wspomnienie tego miejsca zrodziło refleksyjny wiersz "Źródło"…"

Stąd właśnie u podnóża skały Olzy i stóp wodospadu umiejscowiono obelisk z pamiątkową tablicą. Została ona odsłonięta przez Panią Wandę Półtawską i Pana Andrzeja Półtawskiego (rodzinę zaprzyjaźnioną z Karolem Wojtyłą) władze samorządowe, przedstawicieli organizacji społecznych i leśników.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia posadzono drzewka Kłokoczki południowej. Jest to roślina chroniona, która najliczniej występuje w Beskidzie Niskim. Nazywana najbardziej Maryjnym krzewem – ponieważ z jej nasion wykonuje się paciorki różańców. Pierwsza sadzonka została posadzona przez małżeństwo Wandy i Andrzeja Półtawskich, kolejne przez Burmistrza Miasta i Gminy Rymanów Wojciecha Farbańca, Wójta Gminy Zarszyn Andrzeja Betleja, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Rymanów Henryka Smolika wraz z Prezesem Stowarzyszenia Nasz Rymanów Czesławem Szajną, zaproszeni księża, gospodarze tego terenu – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów Bogusław Famielec i Z-ca Nadleśniczego Maria Szkutnik, nie mogło również zabraknąć zaprzyjaźnionego z leśnikami  Prezesa ZD IZ PIB OdrzechowaWładysława Brejty, który od lat, po sąsiedzku, dba o wygląd polan u stóp skały Olzy. Również chcąc uczcić wielkie święto hodowców bydła i koni (w dniach 24-25.08. 2013 w Rudawce Rymanowskiej odbywało się „Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej"), a także w podzięce za piękną oprawę stworzoną przez jeźdźców na konikach huculskich, do posadzenia pamiątkowego drzewka zaproszono jedną z amazonek.

Uroczystość odsłonięcia tablicy była poprzedzona plenerową mszą św. celebrowaną przez ks. Stanisława Gniewka, ks. Mieczysława Szostaka, ks. Mariana Bądala. Gdzie uczestnicy XIII Pożegnania Wakacji w Rudawce Rymanowskiej mogli wysłuchać płomiennej homiliiks. Juliana Bartnika którego słowa o zrozumieniu, wzajemnym poszanowaniu i niezawłaszczaniu dziedzictwa Jana Pawła II odbijały się echem od skał Olzy.

Przypominając słowa Nadleśniczego Nadleśnictwa Rymanów Bogusława Famielca, którymi witał zebranych przy obelisku: „…Papież Jan Paweł II był otwarty dla ludzi tych biednych i bogatych, czarnych i białych, profesorów i robotników, rolników i leśników, młodych i starych dlatego nikt nie może zawłaszczać Ojca Św. dla siebie. Kardynał Karol Wojtyła wielokrotnie wędrował i odpoczywał w tej okolicy podczas wakacyjnych wypraw, a w książce Pani Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje" zawarte zostały myśli już po wyborze na papieża „Bóg jest wszędzie, ale jest szczególnie tam, gdzie człowiek Go odkrywa i gdzie On odnajduje człowieka. Myśmy w ten obszar wnieśli wiele wspólnej modlitwy…"

Szanujmy to miejsce, niech czas spędzony tutaj będzie momentem zadumy i możliwością zebrania myśli i sił do pracy.

Chcieliśmy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia pobytu naszego Wielkiego Papieża Jana Pawła II w tym zakątku Beskidu Niskiego;

-  Rodzinom Państwa Huta i Smoleń za ciężką pracę związaną z dowozem i posadowieniem obeliska,

- Panu Bogusławowi Wasylikowi za wiele godzin pracy przy przygotowaniu miejsca i umożliwienie dojścia,

- dziękujemy wszystkim, którzy – choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.