Asset Publisher Asset Publisher

II ZAWODY DRWALI ZA NAMI

W minioną niedzielę , 8 czerwca 2014r., na polanie w Rudawce Rymanowskiej odbyły się „Zawody Drwali- operatorów pilarek”, organizowane przez Nadleśnictwo Rymanów. Były one, obok Pokazu i zawodów zabytkowych sikawek”, częścią cyklicznej imprezy „Powitania lata z koniem huculskim”. I chociaż do astronomicznego lata i wakacji zostało jeszcze kilkanaście dni, organizatorzy „wystarali” się również o iście letnią pogodę -bo kiedy gasić ogień, jak nie w upalny dzień…

Zawody organizowane po raz drugi przyciągnęły liczne grono znawców tematu i turystów. Do turnieju zgłosiło się 10 uczestników- pilarzy, którzy na co dzień pracują w Zakładach Usług Leśnych świadczących usługi na rzecz Nadleśnictwa Rymanów.

Podstawą do oceny poprawności wykonania czterech przygotowanych konkurencji był regulamin Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i drzewnictwa w Krośnie. Zadaniem zawodników były czynności, które wykonują rutynowo podczas swojej codziennej pracy. Tutaj jednak liczył się czas, precyzja i opanowanie. I tak, każdy z pilarzy kolejno  wykonywał następujące czynności:


1.Przygotowanie pilarki do pracy

2. Złożona przerzynka kłód

3. Przerzynka kłód na dokładność

4. Ścinka drzewa (wkopanej dłużycy).

W generalnej klasyfikacji najlepiej wypadł Adam Chałupnik, na co dzień pracownik ZUL Henryk Pozorski. Dodatkowo w premiowanej konkurencji- ścince drzew- w której nagrodą była szlifierka kątowa Bosch, zwyciężył Daniel Janicki.

Ostateczna punktacja przedstawia się jak poniżej:

Lokata

Punktacja generalna

Numer startowy

Uczestnik

Zakład Pracy

1

911

1

Adam Chałupnik

ZUL H. Pozorski

2

903

3

Grzegorz Różowicz

ZUL A.Różowicz

3

808

7

Edward Łątka

ZUL J. Murdzyk

4

736

5

Henryk Gac

"LASMAR" M. Sternik

5

706

10

Daniel Janicki

UL P. Biłas

6

690

6

Zbigniew Piwko

ULHD B.Wasylik

7

682

2

Marcin Wychowałek

ZiŚDUT J. Adamski

8

594

9

Jan Łątka

UL P. Biłas

9

515

8

Robert Jadwisieńczak

 ZUL Z. Pituch

10

410

4

Marian Wójtowicz

ZUL R. Kurpiel

 

Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc nagrodzeni zostali pilarkami spalinowymi marki STIHL:

1 miejsce-  model MS  261

2 miejsce- model MS 231

3 miejsce- model MS 181

Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał nowoczesne spodnie robocze z wkładką antyprzecięciową firmy STIHL.

Z tego miejsca, organizatorzy chcieliby podziękować sponsorom, którzy wsparli nasze zawody zarówno nagrodami jak i poświęconym czasem i pracą. Podziękowania kierujemy w stronę :

1.      PHU „Majster" Witold Matłosz-Szajowski dealer firmy STIHL

2.      MOTIP DUPLI PolskaSp. z o.o.  - Pietrzykowice

3.      Przedsiębiorstwo Transportowo – Budowlane „HUTA" Sp. J. –       Odrzechowa

4.      Rymatex Sp. Z o.o. w Rymanowie

5.    Usługi Leśne Handel Drewnem – Bogdan Wasylik

Listę sponsorów zamyka Nadleśnictwo Rymanów.

Po emocjach związanych z zawodami drwali można było odwiedzić stoisko promocyjne Nadleśnictwa Rymanów. Tam na wszystkich a szczególnie na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się leśne „pluszaki" .

Słowa pochwały należą się naszemu Inżynierowi Nadzoru, Maciejowi Szpiechowi, który w sposób profesjonalny poprowadził konferansjerkę oraz sędziom, na czele z Sędzią Głównym Panem Pawłem Panasiem, którzy wytrwale w pocie czoła oceniali zawodników w poszczególnych konkurencjach. Ale największy wkład w przygotowanie zawodów wniósł Pan Piotr Różowicz.