Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Alaska daleko, podkarpackie tuż, tuż

W dniach 20- 21 luty, w Jaśliskach miała miejsce zapowiadana impreza z cyklu „Alaska daleko, podkarpackie tuż, tuż”. W minionych latach wydarzenie to odbywało się już m. in. w Bystrem koło Baligrodu i w Lutowiskach i towarzyszyły mu wyścigi psich zaprzęgów.

 

W tym roku, z uwagi na kapryśna aurę, wiele zimowych akcji zostało już odwołanych, a biegi narciarskie zastąpiono rajdami nordic walking.

            Inicjatorem  wspomnianej imprezy plenerowej był Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, widząc w przygranicznym rejonie tej części Beskidu Niskiego  nieodkryty potencjał turystyczny. Do wspólnego działania przyłączyli się: m. in.:  Gmina Jaśliska, grupa „Dziki Beskid", GOPR,  Uzdrowisko Rymanów Zdrój, jak również Nadleśnictwo Rymanów.

            Na leśnym stoisku zorganizowano ekspozycję o tematyce zimowego dokarmiania zwierząt, w tym również ptaków. Przedstawiony był paśnik z sianem (karmą objętościowo suchą) , warzywami (karmą objętościowo soczystą) i ziarnami zbóż (karmą treściwą). Do tego „na deser" lizawka- okorowany słup z kostką soli, dla uzupełnienia składników pokarmowych.

            W wystawie poświęconej ptakom przedstawiliśmy różne rodzaje  budek lęgowych: od budek typu „A" poświęconych głównie sikorkom, po nietypowe „domki" dla puszczyka, pełzacza czy jeżyka. Na drzewie zawiedzone zostały też „pyzy ptasie" czyli tłuszczowe kule z zatopionymi ziarnami.

            Przechodnie z zainteresowaniem  zatrzymywali się też przy szwedzkich pochodniach, które nie tylko efektownie wyglądały, ale przede wszystkim pozwalały na chwilę się ogrzać.

            Podczas tej dwudniowej imprezy można było również wziąć udział w rajdzie  nordic walking, pobawić się w tropiciela z wykorzystaniem mapy i GPS, wypróbować sił w łucznictwie czy poznać tajniki survivalu.