Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Choinka dla szkoły

„Choinka dla szkoły” to nasza ostatnia akcja edukacyjna, zamykająca roczny kalendarz imprez ujęty w Programie Edukacji Leśnej Społeczeństwa

W poprzednim roku ze świątecznym drzewkiem wybraliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim. W tym roku była to Szkoła Podstawowa w Bziance. Założeniem tego przedświątecznego spotkania jest przedstawienie lasu jako „leśnej fabryki" i to nie byle jakiej, tylko najbardziej ekologicznej na świecie! Termin też nieprzypadkowy- w naszych domach wiele produktów pochodzących z lasu znajdzie swoje zastosowanie właśnie na Boże Narodzenie.  

A że zapamiętujemy tylko 20% tego, co słyszymy,  50% tego, co słyszymy i widzimy i  aż 90% tego, co sami zrobimy takie spotkania nie mogą opierać się na samej prelekcji. Dlatego też uczniowie poproszeni zostali o przygotowanie ekologicznych ozdób świątecznych. Królował oczywiście papier, ale nie zabrakło przepysznie pachnących pierników, a najciekawiej wyglądał łańcuch zrobiony z popcornu. Bogactwo naszych lasów odkrywaliśmy z …zamkniętymi oczami, opierając się na innych zmysłach. Kosztowaliśmy orzechów i innych suszonych owoców leśnych, wąchaliśmy olejki eteryczne i suszone grzyby, dotykowo odgadywaliśmy drewniane przedmioty codziennego użytku. W koszyku znalazły się też farmaceutyki z leśnej apteki jak kora dębu, kwiat lipy, lekarstwa, maści, żele w których „ulokował" się leśny produkt. Zabawie towarzyszyło mnóstwo radości, a my „mimochodem" przemyciliśmy główne przesłanie tego spotkania, że las to nie tylko drzewo, które daje nam drewno, ale wiele innych użytków ubocznych.