Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

II ZAWODY DRWALI ZA NAMI

W minioną niedzielę , 8 czerwca 2014r., na polanie w Rudawce Rymanowskiej odbyły się „Zawody Drwali- operatorów pilarek”, organizowane przez Nadleśnictwo Rymanów. Były one, obok Pokazu i zawodów zabytkowych sikawek”, częścią cyklicznej imprezy „Powitania lata z koniem huculskim”. I chociaż do astronomicznego lata i wakacji zostało jeszcze kilkanaście dni, organizatorzy „wystarali” się również o iście letnią pogodę -bo kiedy gasić ogień, jak nie w upalny dzień…

Zawody organizowane po raz drugi przyciągnęły liczne grono znawców tematu i turystów. Do turnieju zgłosiło się 10 uczestników- pilarzy, którzy na co dzień pracują w Zakładach Usług Leśnych świadczących usługi na rzecz Nadleśnictwa Rymanów.

Podstawą do oceny poprawności wykonania czterech przygotowanych konkurencji był regulamin Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i drzewnictwa w Krośnie. Zadaniem zawodników były czynności, które wykonują rutynowo podczas swojej codziennej pracy. Tutaj jednak liczył się czas, precyzja i opanowanie. I tak, każdy z pilarzy kolejno  wykonywał następujące czynności:


1.Przygotowanie pilarki do pracy

2. Złożona przerzynka kłód

3. Przerzynka kłód na dokładność

4. Ścinka drzewa (wkopanej dłużycy).

W generalnej klasyfikacji najlepiej wypadł Adam Chałupnik, na co dzień pracownik ZUL Henryk Pozorski. Dodatkowo w premiowanej konkurencji- ścince drzew- w której nagrodą była szlifierka kątowa Bosch, zwyciężył Daniel Janicki.

Ostateczna punktacja przedstawia się jak poniżej:

Lokata

Punktacja generalna

Numer startowy

Uczestnik

Zakład Pracy

1

911

1

Adam Chałupnik

ZUL H. Pozorski

2

903

3

Grzegorz Różowicz

ZUL A.Różowicz

3

808

7

Edward Łątka

ZUL J. Murdzyk

4

736

5

Henryk Gac

"LASMAR" M. Sternik

5

706

10

Daniel Janicki

UL P. Biłas

6

690

6

Zbigniew Piwko

ULHD B.Wasylik

7

682

2

Marcin Wychowałek

ZiŚDUT J. Adamski

8

594

9

Jan Łątka

UL P. Biłas

9

515

8

Robert Jadwisieńczak

 ZUL Z. Pituch

10

410

4

Marian Wójtowicz

ZUL R. Kurpiel

 

Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc nagrodzeni zostali pilarkami spalinowymi marki STIHL:

1 miejsce-  model MS  261

2 miejsce- model MS 231

3 miejsce- model MS 181

Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał nowoczesne spodnie robocze z wkładką antyprzecięciową firmy STIHL.

Z tego miejsca, organizatorzy chcieliby podziękować sponsorom, którzy wsparli nasze zawody zarówno nagrodami jak i poświęconym czasem i pracą. Podziękowania kierujemy w stronę :

1.      PHU „Majster" Witold Matłosz-Szajowski dealer firmy STIHL

2.      MOTIP DUPLI PolskaSp. z o.o.  - Pietrzykowice

3.      Przedsiębiorstwo Transportowo – Budowlane „HUTA" Sp. J. –       Odrzechowa

4.      Rymatex Sp. Z o.o. w Rymanowie

5.    Usługi Leśne Handel Drewnem – Bogdan Wasylik

Listę sponsorów zamyka Nadleśnictwo Rymanów.

Po emocjach związanych z zawodami drwali można było odwiedzić stoisko promocyjne Nadleśnictwa Rymanów. Tam na wszystkich a szczególnie na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się leśne „pluszaki" .

Słowa pochwały należą się naszemu Inżynierowi Nadzoru, Maciejowi Szpiechowi, który w sposób profesjonalny poprowadził konferansjerkę oraz sędziom, na czele z Sędzią Głównym Panem Pawłem Panasiem, którzy wytrwale w pocie czoła oceniali zawodników w poszczególnych konkurencjach. Ale największy wkład w przygotowanie zawodów wniósł Pan Piotr Różowicz.