Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Lipcowe zaCIEMnienie - tak chyba z przymrużeniem oka możemy nazwać to, co działo się w piątkowy wieczór przy Nadleśnictwie Rymanów

Pierwszy taki wieczór poświęcony tematyce motyli nocnych. Pogoda dopisała znakomicie. Frekwencja zaskoczyła. Obserwacje może trochę skromne, ale za to jaki nastrój …

NA POCZĄTEK TEORIA

W pierwszej części nasz kolega – Michał Brzeski opowiedział o biologii ciem. Przedstawił systematykę z podziałem na rodziny i najczęściej spotykane gatunki motyli nocnych. I już po kilku minutach okazało się, że mamy na sali zapalonych entomologów z ogromną wiedzą.

JAK ĆMY DO SWIATŁA

Kiedy zrobiło się już wystarczająco ciemno rozpoczęliśmy obserwacje. Posłużyły nam do tego podświetlane ekrany (wykonane przez naszą „złotą rączkę” – dziękujemy Bogdan) na dwóch stanowiskach obserwacyjnych (tu z kolei z pomocą przyszedł Darek – również dziękujemy).

WINNA STOŁÓWKA

W ogrodzie pojawiły się też miejsca, w których wabiliśmy ćmy „na zapach”. Posłużyła do tego przygotowana wcześniej przez Michała mikstura ze sfermentowanych owoców i innych sekretnych składników.

DRZEWO ŻYWICIEL

Jak zapewne wiecie często różne gatunki zwierząt wybierają konkretne gatunki roślin jako tzw. rośliny żywicielskie. Dlatego też w naszym „dobranocnym” ogrodzie pojawiły się na różnych gatunkach drzew ćmy takie jak:

- Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) na lipie

- Zawisak borowiec (Sphinx pinastri) na sośnie

- Krępak nabrzozak (Biston betularia) – na brzozie

- Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) – na kasztanowcu

 

- Wstęgówka jesionka (Catocala fraxini) – na jesionie

- Zwójka zieloneczka (Tortrix viridana) – na dębię     

 - Szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda – na klonie

- Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) – w miejscu, gdzie rósł kiedyś dorodny bukszan

 

ŚWIETLIKI SZUKAŁY MOTYLI

W międzyczasie zaproponowaliśmy uczestnikom grę terenową. Poszukiwacze zaginionych skarbów wyposażeni w latarki wyruszyli w najciemniejsze zaułki naszego parku, żeby odnaleźć elementy hasła – zagadki.

 

CIEMNĄ NOCĄ MALOWANE

Dla chętnych przygotowaliśmy różnież kącik plastyczny. Sami jesteśmy zaskoczeni jakie motyle malunki powstały. Przez kilka najbliższych dni wasze prace będą zdobić wejście do naszego biura.

 

Powiemy nieskromnie – fajnie nam to wyszło !

I wiemy, że uczestnikom CIEMnej NOCY też bardzo spodobała się taka forma edukacji.

Dlatego już dzisiaj możemy mówić o drugiej  CIEMnej NOCY w 2025 r.

Widzimy się?