Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów

Święto to ma krótką tradycję- ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012r.Obok Dnia Ziemi i Święta Drzewa jest to kolejna okazja do promowania postaw ekologicznych i podnoszenia "leśnej"świadomości w skali lokalnej i globalnej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że zbiorowiska leśne zajmują ok 30% lądów (dla porównania grunty uprawne ok. 24%, a 54% tereny bezleśne: pustynie, półpustynie, tereny zurbanizowane). Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80% gatunków roślin i zwierząt. 1 hektar tajgi wiąże w ciągu roku do 13 ton węgla zawartego w dwutlenku węgla, gdy las tropikalny ok. 8, a liściaste lasy strefy zwrotnikowej 6 - 7 ton.  szacuje się, że drewno, nazywane często surowcem wszech czasów, znalazło 30 tysięcy zastosowań.

Tego dnia wiele szkół bierze udział w akcjach sprzątania lasów czy sadzenia drzew. 21 marca w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" spotkaliśmy się z grupą uczniów z ZSP Bukowsko. Uczniowie klasy IV i V z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o biologi zwierząt zgromadzonych w sali edukacyjnej. Poprzez zabawę utrwalili wiadomości o warstwowej  budowie lasu, roślinach i zwierzętach. I chociaż tego dnia silny wiatr uniemożliwił nam wejście na ścieżkę edukacyjną, to jednak parę słów o lesie w lesie udało się powiedzieć. Wybraliśmy się m. in. na skład drewna i miejsce postoju, po drodze rozmawiając o pracy w lesie , rozpoznając gatunki drzew i geofity. Na koniec wycieczki tradycyjnie ognisko tylko tym razem z jarskim "menu"- pieczonymi ziemniakami i jabłkami.