Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Pomóżmy kasztanowcom

Program „Pomóżmy kasztanowcom" został zainicjowany w 2005 roku przez Fundację Nasza Ziemia. Od 2006 roku partnerują mu Lasy Państwowe. Oficjalnie zakończył się on w ubiegłym roku ale w naszym kalendarzu zagościł na dobre.

Celem akcji jest  zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka – groźnego szkodnika, powodującego przedwczesne brunatnienie i zasychanie liści kasztanowców. Wieloletnie osłabienie drzewa prowadzi do jego zamierania. Ten niepozorny, trzymilimetrowy  motyl zawędrował do nas z Macedonii- prawdopodobnie jako pasażer „na gapę". W Polsce po raz pierwszy został zaobserwowany w okolicach Wrocławia w 1998 r. Szybko opanował teren całego kraju, wybierając czasem inne gatunki drzew.

Nadleśnictwo Rymanów jak co roku  przyłożyło starań aby „nasze" kasztanowce były w dobrej kondycji jeszcze długie lata. Razem z uczniami VI klasy z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, pod okiem Pani Małgorzaty Miki, zorganizowaliśmy akcję grabienia liści kasztanowców rosnących w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Grabienie i palenie liści to najskuteczniejsza, najtańsza i dostępna dla wszystkich metoda walki  ze szrotówkiem. To właśnie w opadłych liściach zimują poczwarki, które mogą przetrwać nawet trzydziestostopniowe mrozy. W jednym kilogramie liści może ich być nawet  4 tysiące! Według dr Tomasza Bojarczuka (z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku) w Paryżu, gdzie liście utylizuje się regularnie problemu z kasztanówkiem już w zasadzie  nie ma.

Dlatego warto zatroszczyć się o kasztanowce- kwitnąc w  maju przypomną  o czasie matur, a owocując jesienią ucieszą amatorów leśnych, kasztanowych ludków…