Asset Publisher Asset Publisher

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżki turystyczne to nie drogi offroadowe

W miniony weekend, leśnicy wraz z funkcjonariuszami Policji, monitorowali popularne szlaki turystyczne pod kątem bezprawnego korzystaniu z lasu w tym nieuzasadnionego wjazdu do lasu.

W dniach 01 - 02 lipca 2023 na terenie Nadleśnictwa Rymanów została przeprowadzona akcja ,,Lasy zdrojowe”. Jej celem było egzekwowanie przestrzegania przepisów w zakresie poruszania się po lesie pojazdami silnikowymi.

To już kolejne wspólne działanie o charakterze prewencyjnym, w którym uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w  Krośnie, patrol konny z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, strażnicy leśni z nadleśnictw: Rymanów, Kołaczyce, Dukla oraz pracownicy terenowi tych nadleśnictw. Poprzednia tego typu akcja miała miejsce podczas długiego weekendu majowego.

Szczególną  kontrolą  objęto drogi leśne prowadzące do terenu tzw. ,,Przymiarek” czyli kompleksu łąk znajdujących się pomiędzy dwoma miejscowościami uzdrowiskowymi Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.

Z uwagi na deszczową pogodę ruch turystyczny był niewielki. Nie odnotowano przypadków niezgodnego z przepisami wjazdu do lasu czy pozostawienia pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Obecność służb miała również charakter ratunkowy. W czasie trwania akcji udzielona został pomoc turyście, który chroniąc się przed burzą pod zadaszeniem w rejonie Przymiarek, ucierpiał w wyniku uderzenia piorunu. Turysta został przetransportowany do drogi powiatowej, gdzie czekała już na niego karetka pogotowia.