Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Sposób na aktywny weekend

Miniony weekend obfitował w liczne imprezy o charakterze sportowym, turystycznym i promocyjnym. Na przełomie kapryśnego ostatnio lata, 2 sierpnia w wyjątkowo upalną sobotę, miały miejsce 2 rajdy.

IV Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów przeznaczony  dla piechurów, a  organizowany przez Gminę Zarszyn, przy współudziale trzech  Gmin: Rymanów, Komańcza, Bukowsko oraz Nadleśnictwa Rymanów. W tym roku na odprawę zgłosiło się liczne grono 316 uczestników. Trasa rajdu odbiegała nieco od zeszłorocznej między innymi  z uwagi  na remont mostu w Pastwiskach. Uczestnicy wchodzili bezpośrednio na zielony szlak w Pastwiskach,  omijając przejście przez rzekę Wisłok w Rudawce.

Tego samego dnia miał miejsce VIII Maraton MTB „Tropami żbików".  Początek i finał miał miejsce również w Komańczy, a trasa wyznaczona została  po niebieskim szlaku turystycznym wzdłuż granicy państwowej do szczytu Kanasiówka oraz żółtym szlaku turystycznym do Wisłoka Wielkiego, przebiegając m. in. po terenie rymanowskich leśnictw : Bieszczady i Moszczaniec.

Warto w tym miejscu dodać, że każda tego typu impreza poprzedzona jest zawsze lustracją terenową trasy raju przez pracownika danego leśnictwa. Należy „wyłapać" i usunąć  ewentualne zagrożenia w pasie przy szlaku w postaci zawieszonych gałęzi czy  niebezpiecznie pochylonych drzew. Dlatego też co roku nadleśnictwo planuje środki finansowe na utrzymanie szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i parkingów. Chociaż pewnych spraw zaplanować się nie da, a patrząc na góry pozostawionych śmieci, zdewastowane ogrodzenia parkingów czy tablice informacyjne, wydaje się czasami,  że bardziej niż pogoda nieprzewidywalny może być  człowiek…

Na koniec akcent typowo leśny.  W dniach 2- 3 sierpnia, w Lesku odbyły się XIX Targi Rzemiosła Przedsiębiorczości i Leśnictwa „Agrobieszcady 2014". Słowo „Leśnictwo"  w  nazwie dodane zostało po raz pierwszy w tym roku, a to za sprawą włączenia do programu targów Zawodów Drwali- Operatorów Pilarek, które poprowadził nasz pracownik Pan Maciej Szpiech. Tradycyjnie odwiedzić można było leśne stoisko,  z licznymi atrakcjami:  wystawą zwierząt, kącikiem gier i zabaw, ekspozycją ziół i innych smakowitych darów lasu. Trud przygotowania tak obszernego tematycznie stoiska został doceniony-  do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  trafił  złoty puchar i tytuł zwycięzcy w konkursie na najciekawsze stoisko wystawowe.