Lista aktualności Lista aktualności

"las, człowiek, pszczoła"- konferencja naukowo- techniczna

W dniach 2 – 3 lipca 2018 liczne grono leśników –pszczelarzy i zaproszonych gości uczestniczyło w  konferencji naukowo – technicznej „Las, pszczoła, człowiek”, której seminaryjna część odbyła się w Dworze „Ostoia” w Klimkówce.

 Organizatorami konferencji była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie. Konferencje otworzyła Pani Grażyna Zagrobelna- Dyrektor RDLP w Krośnie. Następnie Pan Wacław Pietrzak przedstawił założenia i cele programu rozwojowego LP dotyczącego ochrony pszczół na terenach leśnych.  Z kolei Pan Marek Barzyk- prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie „pochwalił się”  naszym wspólnym  projektem pasieki edukacyjnej „Las pszczelarski, las bartny” zlokalizowanej przy ścieżce edukacyjnej „Hrendówka” w Leśnictwie Pastwiska na terenie Nadleśnictwa Rymanów.

Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali również referatów pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: dr Marka Chmielewskiego oraz dr hab. Grzegorza Borsuka dotyczących roli pszczelarstwa w życiu człowieka i biologii rodziny pszczelej. Temat głównych chorób pszczół znalazł się w prelekcji Pana Marka Podlewskiego. O całorocznej gospodarce pasiecznej opowiadał pan Cezary Kruk, a o gospodarce pszczelarskiej w Bieszczadach Pan Feliks Dudka.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w sesji terenowej na terenie wspomnianej wyżej pasieki edukacyjnej w Leśnictwie Pastwiska oraz w zajęciach praktycznych przeprowadzonych w pasiece Tomasza Sokalskiego w Zagórzu.