Lista aktualności Lista aktualności

Choinka dla szkoły

„Choinka dla szkoły” to nasza ostatnia akcja edukacyjna, zamykająca roczny kalendarz imprez ujęty w Programie Edukacji Leśnej Społeczeństwa

W poprzednim roku ze świątecznym drzewkiem wybraliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim. W tym roku była to Szkoła Podstawowa w Bziance. Założeniem tego przedświątecznego spotkania jest przedstawienie lasu jako „leśnej fabryki" i to nie byle jakiej, tylko najbardziej ekologicznej na świecie! Termin też nieprzypadkowy- w naszych domach wiele produktów pochodzących z lasu znajdzie swoje zastosowanie właśnie na Boże Narodzenie.  

A że zapamiętujemy tylko 20% tego, co słyszymy,  50% tego, co słyszymy i widzimy i  aż 90% tego, co sami zrobimy takie spotkania nie mogą opierać się na samej prelekcji. Dlatego też uczniowie poproszeni zostali o przygotowanie ekologicznych ozdób świątecznych. Królował oczywiście papier, ale nie zabrakło przepysznie pachnących pierników, a najciekawiej wyglądał łańcuch zrobiony z popcornu. Bogactwo naszych lasów odkrywaliśmy z …zamkniętymi oczami, opierając się na innych zmysłach. Kosztowaliśmy orzechów i innych suszonych owoców leśnych, wąchaliśmy olejki eteryczne i suszone grzyby, dotykowo odgadywaliśmy drewniane przedmioty codziennego użytku. W koszyku znalazły się też farmaceutyki z leśnej apteki jak kora dębu, kwiat lipy, lekarstwa, maści, żele w których „ulokował" się leśny produkt. Zabawie towarzyszyło mnóstwo radości, a my „mimochodem" przemyciliśmy główne przesłanie tego spotkania, że las to nie tylko drzewo, które daje nam drewno, ale wiele innych użytków ubocznych.