Lista aktualności Lista aktualności

Czas w las- czyli nasza propozycja na aktywny weekend.

Mamy dla Was kolejną propozycję weekendowej wycieczki w południowo- wschodnich zakątkach Beskidu Niskiego: najwyższy szczyt na terenie Nadleśnictwa Rymanów – góra Kamień ( 857 m n.p.m.).

Właśnie na Kamieniu zainstalowana została w lipcu przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie, jedna 1 z 3 planowanych do posadowienia na terenie Nadleśnictwa Rymanów, ławeczka z okazji 50-lecia działalności koła.

Proponujemy Wam średnio wymagającą do przejścia ok. 10 – 12 km ( w zależności od wariantu) , przy różnicy wzniesień blisko 400  m.

Szczyt  znajduje się w rezerwacie przyrody „Kamień nad Jaśliskami” – nazwa nawiązuje do ciekawych formacji skalnych i wyrobisk po istniejących tu kiedyś kamieniołomach. Zbocza góry porośnięte są lasem bukowo – jodłowym.  

Wycieczkę można rozpocząć od zwiedzania odrestaurowanego, zabytkowego rynku w Jaśliskach, gdzie już za tydzień (15-16 sierpnia) odbędzie się  otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Dalej kierujemy się drogą na południe w stronę granicy polsko – słowackiej (Przełęczy Beskid).

Do przejechania/ przejścia  zostaje 3 km lub 5 km- w zależności, którym szlakiem powędrujemy (informacja dla zmotoryzowanych – nierówna droga).

Do szczytu Kamienia prowadzą początkowo dwa szlaki – ZIELONY oraz ŻÓŁTY. Szlaki te łączą się później. Ostatnie 900 m (dojście do szczytu) oznakowane jest niebieskim trójkątem (dodatkowa informacja na tabliczkach kierunkowych).

Wędrówkę zielonym szlakiem (oznakowanie: zielony szlak PTTK tj. zielony pasek pomiędzy dwoma białymi paskami) zaczynamy przy „Gutkowej Kolibie”. Dalej ok. 500 m szlak prowadzi łąką, a później już tylko przyjemnie i chłodno przez las J. Zielony szlak oznakowany został w ubiegłym roku i dlatego jest mniej „przedeptany” od żółtego, ale za to dobrze oznakowany.

Jeśli chcielibyście rozpocząć wędrówkę żółtym szlakiem (oznakowanie: biało – żółty kwadrat), to warto zostawić samochód przy drewnianym moście nad potokiem Bielcza (punkt orientacyjny - „Ostoja w Lipowcu”) i dalej pieszo, za mostem w lewo 600 m drogą polną przy granicy lasu i dalej już tylko lasem. Szlak żółty funkcjonuje od wielu lat i dlatego lepiej „zamarkowany” w terenie.

Jeśli chcielibyście wejść i zejść tym samym szlakiem do pokonania będzie ok.10 km.

Można też dołożyć dodatkowe 2 km, żeby trasa ułożyła się w pętle (wejdzie- zielonym szlakiem, zejście – żółtym; lub odwrotnie).

A co jest do zobaczenia po drodze ? Zapraszamy do galerii.

A może Wy chcecie się podzielić Waszymi zdjęciami, jeśli już odwiedziliście to miejsce?