Lista aktualności Lista aktualności

Europejski Tydzień Leśny- podsumowanie

Miniony tydzień obfitował w Lasach Państwowych w wiele działań o charakterze promocyjno- edukacyjnym. W ten sposób leśnicy włączyli się w trwający w dniach 9- 13 grudnia Europejski Tydzień Leśny.

W Nadleśnictwie Rymanów zróżnicowaliśmy grupy odbiorców tak, aby z leśnymi ciekawostkami dotrzeć zarówno do uczniów szkół, jak i dorosłych. 10 grudnia spotkaliśmy się ze sporym gronem dzieci z klas I- VI z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie. Wykorzystaliśmy ten czas, aby po pierwsze podsumować jesienną akcję zbierania kasztanów i żołędzi przez tychże uczniów, a po drugie „otworzyć" mini wystawę posterów o tematyce leśnej. Siedem plakatów ustawionych na szkolnym korytarzu przedstawiało prace leśnika w ujęciu pór roku czy produkty pochodzące z lasu. Nie zabrakło też paru ważnych liczb i faktów o stanie lasów Polski I Europy. Leśne ciekawostki dotyczyły mi.in: najgrubszego, najwyższego, najstarszego drzewa w naszym kraju. Przedstawiliśmy też możliwości jakie daje las, aby aktywnie spędzić w nim czas. Uzupełnieniem wystawy był konkurs, z podziałem na dwie grupy wiekowe, w którym odpowiedzi na zadane pytania należało szukać na wystawionych plakatach. Losowania nagród 16 grudnia.

12 grudnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka odbyła się prelekcja Pana Edwarda Marszałka dotycząca promocji krzewów rodzimych. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele piętnastu szkół od lat współpracujących z nadleśnictwem. Autor prezentacji przedstawił najczęściej występujące, a zarazem często niedoceniane, gatunki naszych krzewów, które warto wysadzać w przydomowych ogródkach, bo oprócz tego, że cieszą oko, są stołówką dla ptaków to według wierzeń ludowych mogą mieć też magiczną moc… „niech zakochani dostaną kalinę, a pary wątpiące w swą przyszłość- głóg. Ludziom silnej wiary dajmy kłokoczkę, a osobom słabej woli- trzmielinę. Artystyczne dusze ucieszą się z jałowca, a kruszyna, dereń i szakłak uradują każdego, kto dowie się, że to naprawdę nasze polskie krzewy."

 

Literatura:

E. Marszałek, „Głos lasu"- IX 2013r.