Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości patriotyczne w Jasielu

Jasiel to wyjątkowe miejsce: to serce największego rezerwatu w Karpatach. Zachwycająca przyroda, niezapomniane krajobrazy, pozostałości po nieistniejących wioskach łemkowskich- to wszystko sprawia, że chce się tu wracać…

 

Jasiel to także tragiczna historia sprzed ponad 70 lat.

Jak co roku początkiem czerwca w rejonie dawnej strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza w Jasielu odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy WOP                    i funkcjonariuszy MO poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA. Pamięć oddana zostaje także kurierom beskidzkim Komendy Głównej ZWZ AK, którzy w czasie II wojny światowej na trasie Warszawa –Budapeszt przenosili przez granicę meldunki, broń, pieniądze oraz przeprowadzali uciekinierów oraz ochotników pragnących podjąć walkę zbrojną w obronie ojczyzny.

W spotkaniu, które odbyło się w miniony piątek,  udział wzięli kombatanci i weterani wojskowi, samorządowcy, harcerze oraz zuchy z ZSP w Jaśliskach, przedstawiciele służb mundurowych, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz leśnicy.

Uczestników przywitał Paweł Panaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów, który przypomniał historię Jasiela.  Patriotyczny nastrój nadali uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaśliskich w słowno- muzycznym przedstawieniu. Następnie delegacje uczestników złożyły wiązanki pod pomnikiem żołnierzy WOP oraz przy obelisku upamiętniającym kurierów beskidzkich, gdzie wystawiona została warta honorowa.

fot. P. Grodziński