Lista aktualności Lista aktualności

Z pożytkiem dla pszczół, z korzyścią dla lasu

20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczół. Tego dnia akcentujemy ich niezastąpioną rolę, ale o pszczołach pamiętać musimy każdego dnia.

Z okazji pszczelego święta spotkaliśmy się na ścieżce edukacyjnej Hrendówka, a dokładniej w pasiece edukacyjnej na tejże ścieżce, żeby w gronie pszczelarzy, leśników i zaproszonych gości podsumować działania wspierajace los pszczół w lasach, miastach i przydomowych ogródkach.
 
PSZCZOŁOWATE - bardzo liczna rodzina owadów (około 5800 gatunków) z czego najbardziej znana jest pszczoła miodna.
 
Bez względu na to czy bardziej wywołują w nas lęk przed użądleniem ("ale co to za żołnierz z jednym nabojem ... "- jak powiedział znajomy pszczelarz) czy podziw ze względu na pracowitość i niepowtarzalną hierarchię w pszczelej rodzinie, musimy o nie zadbać.
 
LOS PSZCZÓŁ W NASZYCH RĘKACH !!
Nawet jeśli nie lubimy i nie korzystamy z pszczelich "produktów" to bez ich pracy nie będzie produkcji pożywienia.
W ostatnich latach następuje zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów i zmniejszona ilość gatunków kwitnących roślin.
 
KRZEWIMY KRZEWY !!
Z okazji pszczelego święta posadziliśmy ponad 50 krzewów nektarodajnych: głogi, trzmieliny, kruszyny, derenie i inne.
Była też okazja do zapoznania się z historią powstania pól słonecznikowych, kwietnych łąk i sadów miejskich na terenie Miasta Krosno (przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosno) oraz pasieki na dachu galerii handlowej (przedstawiciele galerii VIVO).
Podsumowaliśmy też pięcioletnią współpracę w Kołem Pszczelarzy i działalność pasieki edukacyjnej na ścieżce Hrendówka.
 
Liczymy, że w temacie pszczelim będzie się jeszcze działo w kolejnych latach ...