Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

dzień ziemi

22 kwietnia- Światowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzić można na wiele sposobów. Coraz więcej organizacji, chcąc promować postawy ekologiczne, organizuje zbiórkę śmieci lub sadzi drzewa. W Nadleśnictwie Rymanów dzień równonocy wiosennej również zarezerwowany jest dla planety Ziemia.

W tym roku Nadleśnictwo Rymanów wraz z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie zorganizowały pieszą wędrówkę dla uczniów piątych klas Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie. Celem wędrówki było odkrywanie bogactwa historyczno- przyrodniczego swojej okolicy. Zaproponowaliśmy uczniom poznanie terenu wokół Rymanowa Zdroju, poprzez zabawę z wykorzystaniem gry terenowej. „Deptaje"- bo tak można mówić o polskim odpowiedniku „questów", to zabawa z wierszowanym przewodnikiem na wzór podchodów.

Jedna grupa, z panem Ignacym Bieleckim- przedstawicielem ZKPK i panią Małgorzata Mika, udała się na Przymiarki. Druga  ekipa, z panią Barbarą Kułak- przedstawicielem Nadleśnictwa Rymanów i panią Ewą Lorenc, odkrywała teren nieistniejącej wsi Wołtuszowa. Każda z klas miała za zadanie odnajdywać na trasie zadane punkty i odszyfrowywać hasło. Pomysł takiej formy aktywnego wypoczynku  bardzo spodobał się uczniom.

Wyjątkowo wiosenna pogoda pozwoliła nam ciekawie i pożytecznie spędzić  długi czas na świeżym powietrzu.  Uczniowie dowiedzieli się przy okazji, że klimat okolic Rymanowa w dużej mierze zawdzięczamy wysokiej lesistości tego terenu. W Dniu Ziemi warto spojrzeć na lasy nie jak na „fabrykę produkującą drewno", ale jak na część całej planety, bez którego po prostu nie ma  życia.

Mamy nadzieję, że po wspólnej wycieczce nasi podopieczni będą potrafili zareklamować i zachęcić do poznawania swojej „małej, zielonej ojczyzny".