Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Historia zapisana na zdjęciach lotniczych

80 lat to jedno pokolenie dla lasu i kilka pokoleń pracy tutejszych leśników.

Zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.youtube.com/watch?v=ygCHuoO1QkQ&list=UULFNf-BjzYTdQBWdLiTHP3_oA

Obejrzymy tam, jak w przeciągu 80 lat zminił się krajobraz Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Pogórza Dynowskiego, Pogórza Przemyskiego i wielu innych lokalizacji.

Porównując zdjęcia wykonane w 1944 r. przez lotnictwo niemieckie oraz aktualnie dostępne zdjęcia satelitarne zauważymy wyraźny WZROST LESISTOŚCI tych terenów.

Archiwalne zdjęcia pokazują  też gdzie znajdowały się NIEISTNIEJĄCE już dzisiaj WIOSKI zamieszkiwane w większości przez ludność łemkowską. Odnajdziecie tu m. in. miejscowości:  Wołtuszowa, Wólka, Wisłoczek, Tarnawka, Surowica, Darów, Jasiel, Lipowiec, Czeremcha.

 

W latach powojennych, tereny użytkowane rolniczo przez ówczesną ludność, zostały zalesione sosną. Dzisiejsze 80-letnie sosnowe drzewostany porolne, z uwagi na niedopasowanie do siedliska, objęte są tzw. „przebudową drzewostanów”. W wyniku tego procesu sośniny zastąpione zostaną lasami odpowiednimi dla tutejszych warunków siedliskowych  tj. lasami bukowo – jodłowymi.