Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Rowerem przez pogranicze

Nadleśnictwo Rymanów i odštepny  závod we Vravovie połączone transgraniczną trasą rowerową.

 

Po ponad rocznych przygotowaniach,  wielokrotnych spotkaniach, zakończonych przetargach, odebranych pracach i tysiącach stron papieru…UDAŁO SIĘ!

22 maja br.  polsko – słowacki tandem dojechał do mety projektu pn.: „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko – słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych”.  Jak na warunki Beskidu Niskiego przystało droga po której jechał nie należała do najłatwiejszych,  bo nieraz bieg spraw zaskoczył i wydawało się, że przez moment stoimy w miejscu. Ale dzisiaj, widząc efekt naszej pracy śmiało mówimy, że jesteśmy dumni z „produktu” jaki oddajemy turystom.

W otwarciu tras rowerowych uczestniczyli: Marek Marecki-  z- ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej, Marian Stanik-  Dyrektor Generalny Lasów Republiki Słowackiej, pracownicy Nadleśnictwa Rymanów na czele z Nadleśniczym Pawłem Panasiem,    Jozef Šimkanin- Nadleśniczy Odštepn’ego  závod;u we Vravovie wraz ze swoją załogą, Jan Materniak- Burmistrz Gminy Rymanów, Andrzej Betlej- Wójt Gminy Zarszyn, Mariusz Bałaban- Wójt Gminy Besko, Adam Dańczak- Wójt Gminy Jaśliska, Mirosław Dołżycki i Bogdan Kułak- reprezentujący Stowarzyszenie sportowo – rekreacyjne „Żbik Komancza” oraz zaproszeni goście i przedstawiciele mediów.

Wspólny polsko – słowacki projekt realizowany był w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020. Jego łączny koszt to około 138 tys. euro, z czego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego zapewnia dofinansowanie w 72% oraz budżet państwa w 5%. Pozostałe środki stanowią koszt partnerów projektowych.  Partnerem wiodącym w projekcie było Nadleśnictwo Rymanów, partnerem projektowym- lasy Słowackiej Republiki závod Vranov nad Topľou.

Co udało się zrobić w ramach projektu ?

Po pierwsze, oznakowanych zostało łącznie, około 200 km tras rowerowych. Wykorzystują one istniejące ścieżki leśne, szlaki turystyczne, drogi leśne czy drogi publiczne. 

Po drugie, wybudowanych zostało łącznie siedem wiat wypoczynkowych. Na terenie Nadleśnictwa Rymanów powstały cztery takie obiekty w miejscach, które od lat związane są z turystyką na tym terenie, tj.: Polany Surowiczne, parking grzybiarzy w Leśnictwie Szachty, Czeremcha oraz na trasie czerwonego szlaku beskidzkiego w Darowie. Przy wiatach nie mogło zabraknąć tablic informacyjnych i stojaków na rowery.

Po trzecie, na czterech odcinkach ścieżek leśnych wyrównana została nawierzchnia.

Efektem naszego projektu jest sieć ścieżek, która daje różne warianty do zaplanowania wycieczki pieszo – rowerowej. Znajdą się tu łatwiejsze odcinki na rodzinne wycieczki rowerowe. Są też odcinki których pokonanie wiąże się dużymi przewyższeniami, stromymi zjazdami i podjazdami. Wybierając się w trasę warto wcześniej rozeznać topografię terenu i przełożyć swoje doświadczenie i umiejętności na plan wycieczki.

Na stronie Nadleśnictwa do pobrania folder informacyjny :

http://www.rymanow.krosno.lasy.gov.pl/szlaki-turystyczne-i-tematyczne-trasy-rowerowe-i-konne#.WwVn-LpuKUk .