Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Niewybuchy nadal groźne

W dniu 3 listopada 2016 r. pracownicy wykonujący remont szlaku zrywkowego w Leśnictwie Moszczaniec natrafili na dwa skorodowane pociski moździerzowe.

Przybyły następnego dnia na miejsce znaleziska patrol rozminowania, po przeszukaniu terenu, natrafił na jeszcze jeden podobny pocisk. Po dokonaniu oględzin dowódca patrolu- mł. Chor. Kazimierz Wiater z 21 Batalionu Dowodzenia z Rzeszowa podjął decyzje o wywiezieniu pocisków poza teren leśnictwa.

Teren Leśnictwa Moszczaniec, na części którego znajduje się rezerwat przyrody „Źródliska Jasiołki" ma bogatą ale często tragiczna historię. W czasie I wojny światowej toczyły się tu trwające kilka miesięcy zacięte  walki rosyjsko- austriackie. Do dziś wspominamy ten czas w nazwie „Polany Żołnierskiej"- nieleśnego zakątka Leśnictwa Moszczaniec. Po drugiej wojnie światowej zorganizowano w Jasielu placówkę straży granicznej. Rok później, podczas jej ewakuacji doszło do starcia sił polskich z oddziałami UPA. Losy poległych wspominaliśmy kilka dni temu podczas Zaduszek w Jasielu.

W przypadku znalezienia niewybuchów czy niewypałów nigdy nie wolno podejmować działań na własna rękę. Trzeba mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. W żadnym wypadku nie można ich podnosić, przenosić lub  odkopywać.

 

Zdjęcia: P. Grodziński