Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

O lesie z branżą turystyczną

Grudzień to tradycyjnie już od kilku lat miesiąc, w którym spotykamy się z przedstawicielami branży turystycznej, żeby podsumować mijający sezon turystyczny i zaprezentowań nasze działania - te dla lasu i te dla ludzi.

Dnia 3 grudnia w Rudawce Rymanowskiej odbyło się spotkanie szkoleniowe z przedstawicielami branży turystycznej. Celem szkolenia było przybliżenie działań podejmowanych przez leśników w ramach prowadzonej w lasach będących w zarządzie PGL LP, trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

W szkoleniu udział wzięli przewodnicy PTTK zrzeszeni w oddziałach rzeszowskim, przemyskim, krośnieńskim, sanockim oraz lokalni przedstawiciele branży turystycznej.  To już kolejna tego typu inicjatywa. W poprzednich latach spotkaliśmy się w Nadleśnictwach: Lesko, Bircza, Baligród oraz w 2019 roku Rymanowie.

Uczestników spotkania przywitał Paweł Panaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów. Barbara Kułak (Nadleśnictwo Rymanów) przedstawiła temat, powołanego w sierpniu br. w Rudawce Rymanowskiej, rezerwatu przyrody „Olzy”.  „Użytkować, udostępnić, chronić – wielofunkcyjna gospodarka leśna ” to tytuł prezentacji, którą zreferował Grzegorz Rachwał z RDLP w Krośnie. O podejmowanych wspólnych działaniach z lokalnymi społecznościami na przykładzie współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Brzozowa – Zdroju opowiedziała Magdalena Kaczorowska z Nadleśnictwa Brzozów.  Doświadczenia leśników z Nadleśnictwa Dukla z realizowanych cyklicznie edukacyjnych wycieczek po lasach uzdrowiskowych pod nazwą „Spacer z leśnikiem” przedstawiła Maria Stankiewicz.  Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza zaprezentował uczestnikom szkolenia historię trasy kuriersko-przerzutowej ZWZ-AK o kryptonimie LAS w Bieszczadach.

 

Użytkowanie lasów w sąsiedztwie szlaków turystycznych to temat, który często pojawia się w komunikacji medialnej. Z tego też względu, część terenowa zaplanowana została w wydzieleniu leśnym graniczącym z głównym szlakiem beskidzkim. Wspomniany fragment lasu dotknięty został w ostatnich latach, postępującym bardzo szybko, zjawiskiem zamierania jesionów. Zgodnie ze sztuką leśną podjęte zostały tam działania z zakresu użytkowania lasu i hodowli lasu. Sposób i zakres prowadzonych prac omówił Jan Kułak – inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Rymanów.

Dochodzą nas słuchy, że kolejne takie spotkanie może być zorganizowane po sąsiedzku, a zatem do zobaczenia za rok!