Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Ratunek dla orła

Pracownicy Nadleśnictwa Rymanów przyczynili się do uratowania rannego orła przedniego

Dnia 2 lutego br. pracownicy Leśnictwa Szklary, wykonując swoje obowiązki na składzie drewna zauważyli na drodze leśnej zwierzę, które ze względu na znaczą odległość, na pierwszy rzut oka trudno było zidentyfikować. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że zwierzęciem tym był orzeł przedni, który próbował bezskutecznie wzbić sie do lotu i wyglądał na skrajnie wyczerpanego. Wspólnie ze Strażą Leśną udało się bezpiecznie go schwytać i przewieźć do najbliższego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Po badaniu okazało się, że jest to samica orła przedniego (waga ponad 5 kg), a jej zły stan wynika z zainfekowanej już rany szarpanej wola. Konieczny okazał się zabieg jego zszycia. Proces gojenia się rany jest "delikatny" i wymaga czasu, dlatego o pełnym sukcesie będzie można powiedzieć dopiero, gdy ptak zacznie samodzielnie przyjmować pokarm. Wtedy też będzie mógł powrócic do swojego naturanego środowiska. Do czasu pomyślnego zakończenia leczenia orzeł pozostaje pod opieką lekarzy weterynarii.

Orzeł przedni to gatunek chroniony,  związany z terenami mało przekształconymi przez człowieka. Gniazda zakłada w starych drzewostanach jodłowych i jodłowo - bukowych. Jest gatunkiem dla którego ustanawia się strefę ochrony całorocznej (w promieniu do 200 m od gniazda) i okresowej (w promieniu do 500 m od gniazda). Jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Populację krajową szacuje sie na 27 - 30 par lęgowych (dane według projektu PZO dla obszaru Natura 2000 Beskid Niski).