Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Pomóżmy kasztanowcom

11 września gościliśmy w Nadleśnictwie Rymanów klasę IV Szkoły Podstawowej z Rymanowa, wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Mika. Już od kilku lat z pomocą uczniów tejże szkoły dbamy o kasztanowce rosnące w sąsiedztwie budynku nadleśnictwa.

Co roku, po pierwszych przymrozkach, gdy większość liści już opadnie grabimy je, zbieramy i utylizujemy. Wszystko po to, by popsuć szyki  poczwarce szrotówka kasztanowcowiaczka, która w zeschłych liściach zimuje, a na wiosnę ponownie atakuje. Jak dotąd jest to najbardziej skuteczna a przy tym najtańsza i najprostsza metoda walki z tym owadem. Zawędrował on do nas z Macedonii- kraju w którym po raz pierwszy został odkryty blisko 30 lat temu. W jaki sposób szkodzi  kasztanowcom?  „Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Drzewa, próbując odzyskać utraconą równowagę, ponownie kwitną jesienią. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty nie mają jednak szans na wydanie owoców. Co więcej, powtórne kwitnienie osłabia drzewa. Zaburzony cykl życia drzew powoduje, że nie potrafią się one przygotować do nadchodzącej zimy - są słabe i często przemarzają. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera. Dane zebrane w Niemczech wskazują na to, że w przeciągu kilku lat od inwazji szrotówka w takich miastach jak Berlin zniknęła większość z 48 tys. kasztanowców" - mówi profesor Łabanowski, specjalista, który bada zachowanie szrotówka. Przez 30 lat próbowano walczyć ze szrotówkiem  różnymi metodami: chemicznie (wstrzykiwane żele są mało skuteczne, a pułapki feromonowe drogie ), mechanicznie (lepy na drzewach wyłapują  wszystkie owady). A może „na owada robak"? Naukowcy z Lublina przeprowadzają badania z wykorzystaniem inwazyjnej formy nicienia, która niszczy larwy tego gatunku. Ale jak dotąd grabie w dłoni to najskuteczniejsza broń dlatego ważna jest obserwacja i inwentaryzacja chorych drzew, bo ich los leży dosłownie w naszych rękach…