Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości patriotyczne w Jasielu

Jasiel to wyjątkowe miejsce: to serce największego rezerwatu w Karpatach. Zachwycająca przyroda, niezapomniane krajobrazy, pozostałości po nieistniejących wioskach łemkowskich- to wszystko sprawia, że chce się tu wracać…

 

Jasiel to także tragiczna historia sprzed ponad 70 lat.

Jak co roku początkiem czerwca w rejonie dawnej strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza w Jasielu odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy WOP                    i funkcjonariuszy MO poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA. Pamięć oddana zostaje także kurierom beskidzkim Komendy Głównej ZWZ AK, którzy w czasie II wojny światowej na trasie Warszawa –Budapeszt przenosili przez granicę meldunki, broń, pieniądze oraz przeprowadzali uciekinierów oraz ochotników pragnących podjąć walkę zbrojną w obronie ojczyzny.

W spotkaniu, które odbyło się w miniony piątek,  udział wzięli kombatanci i weterani wojskowi, samorządowcy, harcerze oraz zuchy z ZSP w Jaśliskach, przedstawiciele służb mundurowych, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz leśnicy.

Uczestników przywitał Paweł Panaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów, który przypomniał historię Jasiela.  Patriotyczny nastrój nadali uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaśliskich w słowno- muzycznym przedstawieniu. Następnie delegacje uczestników złożyły wiązanki pod pomnikiem żołnierzy WOP oraz przy obelisku upamiętniającym kurierów beskidzkich, gdzie wystawiona została warta honorowa.

fot. P. Grodziński