Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Zaduszki w Jasielu

Podtrzymując wieloletnią tradycję, w pierwszych dniach listopada, w rezerwacie Źródliska Jasiołki odbyły się „Leśne zaduszki”.

4 listopada spotkaliśmy się przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza, którzy wiosną 1946 roku, podczas ewakuacji strażnicy starli się z siłami  ukraińskimi UPA. W walce zginęło 2 żołnierzy, kilkunastu zostało rannych, a 94 osoby dostały się do niewoli. „Podoficerów i żołnierzy zaprowadzono do Wisłoka Wielkiego, gdzie następnego dnia zamordowano 36 spośród nich. Z miejsca kaźni udało się uciec szeregowcowi Pawłowi Studnikowi. Około 20 żołnierzy UPA uwolniła. Los pozostałych jest nadal nieznany. Ogółem zginęło wówczas 67 żołnierzy i milicjantów" (A. Potocki- „W Dolinie Górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska).

Zebranych gości przywitał Nadleśniczy Paweł Panaś, który przypomniał, że lasy polskie kryją wiele, często nadal bezimiennych, miejsc pochówku, o których wszyscy powinniśmy pamiętać. Modlitwę za zmarłych poprowadził ksiądz Grzegorz Polosz i ksiądz Andrzej Panek.

Patriotyczny charakter całej uroczystości podkreśliło wystąpienie uczniów z ZSP w Jaśliskach oraz 21 Drużyny Harcerskiej „Bieszczadzka Brać". Program przygotowany został pod okiem Pani dyrektor Katarzyny Dubis, Pani Anny Olejnik i Pani Katarzyny Tomkiewicz.

Wiązanki i znicze złożyły delegacje pracowników Nadleśnictwa Rymanów, RDLP w Krośnie, Straży Granicznej w Sanoku, Kół Łowieckich „Gawra" i „Bieszczady", uczniowie z ZSP w Jaśliskach i delegacja uczniów klasy wojskowo- mundurowej z ZSP w Rymanowie.

Znicze zapalono również pod tablicą poświęconą kurierom AK oraz na starym wiejskim cmentarzu wsi Jasiel.