Lista aktualności
Lipcowe zaCIEMnienie - tak chyba z przymrużeniem oka możemy nazwać to, co działo się w piątkowy wieczór przy Nadleśnictwie Rymanów
Pierwszy taki wieczór poświęcony tematyce motyli nocnych. Pogoda dopisała znakomicie. Frekwencja zaskoczyła. Obserwacje może trochę skromne, ale za to jaki nastrój …
NA POCZĄTEK TEORIA
W pierwszej części nasz kolega – Michał Brzeski opowiedział o biologii ciem. Przedstawił systematykę z podziałem na rodziny i najczęściej spotykane gatunki motyli nocnych. I już po kilku minutach okazało się, że mamy na sali zapalonych entomologów z ogromną wiedzą.
JAK ĆMY DO SWIATŁA
Kiedy zrobiło się już wystarczająco ciemno rozpoczęliśmy obserwacje. Posłużyły nam do tego podświetlane ekrany (wykonane przez naszą „złotą rączkę” – dziękujemy Bogdan) na dwóch stanowiskach obserwacyjnych (tu z kolei z pomocą przyszedł Darek – również dziękujemy).
WINNA STOŁÓWKA
W ogrodzie pojawiły się też miejsca, w których wabiliśmy ćmy „na zapach”. Posłużyła do tego przygotowana wcześniej przez Michała mikstura ze sfermentowanych owoców i innych sekretnych składników.
DRZEWO ŻYWICIEL
Jak zapewne wiecie często różne gatunki zwierząt wybierają konkretne gatunki roślin jako tzw. rośliny żywicielskie. Dlatego też w naszym „dobranocnym” ogrodzie pojawiły się na różnych gatunkach drzew ćmy takie jak:
- Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) na lipie
- Zawisak borowiec (Sphinx pinastri) na sośnie
- Krępak nabrzozak (Biston betularia) – na brzozie
- Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) – na kasztanowcu
- Wstęgówka jesionka (Catocala fraxini) – na jesionie
- Zwójka zieloneczka (Tortrix viridana) – na dębię
- Szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda – na klonie
- Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) – w miejscu, gdzie rósł kiedyś dorodny bukszan
ŚWIETLIKI SZUKAŁY MOTYLI
W międzyczasie zaproponowaliśmy uczestnikom grę terenową. Poszukiwacze zaginionych skarbów wyposażeni w latarki wyruszyli w najciemniejsze zaułki naszego parku, żeby odnaleźć elementy hasła – zagadki.
CIEMNĄ NOCĄ MALOWANE
Dla chętnych przygotowaliśmy różnież kącik plastyczny. Sami jesteśmy zaskoczeni jakie motyle malunki powstały. Przez kilka najbliższych dni wasze prace będą zdobić wejście do naszego biura.
Powiemy nieskromnie – fajnie nam to wyszło !
I wiemy, że uczestnikom CIEMnej NOCY też bardzo spodobała się taka forma edukacji.
Dlatego już dzisiaj możemy mówić o drugiej CIEMnej NOCY w 2025 r.
Widzimy się?