Lista aktualności Lista aktualności

Lipcowe zaCIEMnienie - tak chyba z przymrużeniem oka możemy nazwać to, co działo się w piątkowy wieczór przy Nadleśnictwie Rymanów

Pierwszy taki wieczór poświęcony tematyce motyli nocnych. Pogoda dopisała znakomicie. Frekwencja zaskoczyła. Obserwacje może trochę skromne, ale za to jaki nastrój …

NA POCZĄTEK TEORIA

W pierwszej części nasz kolega – Michał Brzeski opowiedział o biologii ciem. Przedstawił systematykę z podziałem na rodziny i najczęściej spotykane gatunki motyli nocnych. I już po kilku minutach okazało się, że mamy na sali zapalonych entomologów z ogromną wiedzą.

JAK ĆMY DO SWIATŁA

Kiedy zrobiło się już wystarczająco ciemno rozpoczęliśmy obserwacje. Posłużyły nam do tego podświetlane ekrany (wykonane przez naszą „złotą rączkę” – dziękujemy Bogdan) na dwóch stanowiskach obserwacyjnych (tu z kolei z pomocą przyszedł Darek – również dziękujemy).

WINNA STOŁÓWKA

W ogrodzie pojawiły się też miejsca, w których wabiliśmy ćmy „na zapach”. Posłużyła do tego przygotowana wcześniej przez Michała mikstura ze sfermentowanych owoców i innych sekretnych składników.

DRZEWO ŻYWICIEL

Jak zapewne wiecie często różne gatunki zwierząt wybierają konkretne gatunki roślin jako tzw. rośliny żywicielskie. Dlatego też w naszym „dobranocnym” ogrodzie pojawiły się na różnych gatunkach drzew ćmy takie jak:

- Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) na lipie

- Zawisak borowiec (Sphinx pinastri) na sośnie

- Krępak nabrzozak (Biston betularia) – na brzozie

- Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) – na kasztanowcu

 

- Wstęgówka jesionka (Catocala fraxini) – na jesionie

- Zwójka zieloneczka (Tortrix viridana) – na dębię     

 - Szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda – na klonie

- Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) – w miejscu, gdzie rósł kiedyś dorodny bukszan

 

ŚWIETLIKI SZUKAŁY MOTYLI

W międzyczasie zaproponowaliśmy uczestnikom grę terenową. Poszukiwacze zaginionych skarbów wyposażeni w latarki wyruszyli w najciemniejsze zaułki naszego parku, żeby odnaleźć elementy hasła – zagadki.

 

CIEMNĄ NOCĄ MALOWANE

Dla chętnych przygotowaliśmy różnież kącik plastyczny. Sami jesteśmy zaskoczeni jakie motyle malunki powstały. Przez kilka najbliższych dni wasze prace będą zdobić wejście do naszego biura.

 

Powiemy nieskromnie – fajnie nam to wyszło !

I wiemy, że uczestnikom CIEMnej NOCY też bardzo spodobała się taka forma edukacji.

Dlatego już dzisiaj możemy mówić o drugiej  CIEMnej NOCY w 2025 r.

Widzimy się?