Lista aktualności Lista aktualności

Pszczelarze posadzili „krąg mocy”

Kilkunastu pszczelarzy z Koła PZP w Krośnie spotkało się 20 października w Lesie Pszczelarskim założonym wiosną ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Nieopodal przygotowanych już na zimę uli posadzili „krąg mocy”, złożony z siedmiu lip drobnolistnych.

W samej pasiece panował w tym dniu spokój, ale pszczelarze odwiedzili fragment lasu, gdzie w ubiegłym roku sadzili rodzime gatunki drzew i krzewów miododajnych, po czym posadzali siedem lip w kręgu, w którym zaplanowali postawienie kapliczki św. Ambrożego.

Po południu w sali Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Hrendówka”  pszczelarze wysłuchali prelekcji „Krzewmy krzewy”, jak również instruktażu na temat zabezpieczania pasiek przed niedźwiedziami.

- Chcemy, żeby te coroczne spotkania służyły zarówno podnoszeniu naszej wiedzy, jak też integrowały nasze środowisko z leśnikami – zaznaczył Marek Barzyk, prezes krośnieńskiego koła PZP.

– Wszyscy wiemy, jak ważne dla lasu są pszczoły, dlatego wierzymy, że posadzony dziś „krąg mocy” będzie miejscem przyciągającym zarówno pszczoły, jak i ludzi przyjaznych lasom, bo na jednych i na drugich bardzo nam zależy – podsumował biorący udział w wydarzeniu nadleśniczy Paweł Panaś.

Las pszczelarski to jedna z form współpracy leśników i pszczelarzy. Początkiem lipca na terenie Nadleśnictwa Rymanów odbyła się konferencji „Las, pszczoła, człowiek” zorganizowana przez SITLiD. Wzięło w niej udział ponad 90 uczestników.