Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

Pszczelarze posadzili „krąg mocy”

Kilkunastu pszczelarzy z Koła PZP w Krośnie spotkało się 20 października w Lesie Pszczelarskim założonym wiosną ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Nieopodal przygotowanych już na zimę uli posadzili „krąg mocy”, złożony z siedmiu lip drobnolistnych.

W samej pasiece panował w tym dniu spokój, ale pszczelarze odwiedzili fragment lasu, gdzie w ubiegłym roku sadzili rodzime gatunki drzew i krzewów miododajnych, po czym posadzali siedem lip w kręgu, w którym zaplanowali postawienie kapliczki św. Ambrożego.

Po południu w sali Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Hrendówka”  pszczelarze wysłuchali prelekcji „Krzewmy krzewy”, jak również instruktażu na temat zabezpieczania pasiek przed niedźwiedziami.

- Chcemy, żeby te coroczne spotkania służyły zarówno podnoszeniu naszej wiedzy, jak też integrowały nasze środowisko z leśnikami – zaznaczył Marek Barzyk, prezes krośnieńskiego koła PZP.

– Wszyscy wiemy, jak ważne dla lasu są pszczoły, dlatego wierzymy, że posadzony dziś „krąg mocy” będzie miejscem przyciągającym zarówno pszczoły, jak i ludzi przyjaznych lasom, bo na jednych i na drugich bardzo nam zależy – podsumował biorący udział w wydarzeniu nadleśniczy Paweł Panaś.

Las pszczelarski to jedna z form współpracy leśników i pszczelarzy. Początkiem lipca na terenie Nadleśnictwa Rymanów odbyła się konferencji „Las, pszczoła, człowiek” zorganizowana przez SITLiD. Wzięło w niej udział ponad 90 uczestników.