Lista aktualności Lista aktualności

Náučné chodníky - czyli partnerska wizyta u słowackich leśników

Przygraniczna lokalizacja Nadleśnictwa Rymanów ma swoje plusy. Jak to mówią „podróże kształcą” ...

Jak to mówią „podróże kształcą” – dlatego z ogromną przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia na uroczyste otwarcie zmodernizowanych ścieżek edukacyjnych Tajch i Sigord (okolice Preszova) u naszych południowych sąsiadów – słowackich leśników, żeby podpatrzeć „co w lesie huczy”.


Dodać należy, że nasze nadleśnictwo było partnerem w  mikroprojekcie z pn. „Razem dla odkrycia naturalnego i kulturowego dziedzictwa ścieżek przyrodniczych Sigord i Tajch” realizowanego przez  Lesy Slovenskej Republiky, Štátny podnik závod Prešov”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.


Zmodernizowane ścieżki edukacyjne Tajch i Sigord przebiegają przez  zróżnicowane, ciekawe widokowo i przyrodniczo lasy położone nieopodal Preszowa, dlatego odwiedzane są nie tylko przez okoliczną ludność, ale również przez turystów przyjeżdżających do Preszowa.


Można się na niej zapoznać nie tylko z bogatą florą i fauną i pracą leśników (zagroda leśna), ale też z miejscami związanymi z historią (źródełko Cesarzowej Marii Teresy i cesarzowej ‘Sissi”). Służy znakomitemu wypoczynkowi z dala od miejskiego gwaru.


To już kolejny - drugi projekt (pierwszy dotyczył ścieżek rowerowych) realizowany wspólnie z nadleśnictwem słowackim i mamy nadzieje, że to jeszcze nie koniec naszej współpracy.