Wydawca treści Wydawca treści

11 czerwca w Jasielu upamiętniono kurierów karpackich ZWZ i AK, oraz funkcjonariuszy MO i żołnierzy WOP poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.
12 czerwca 2012 roku odbył się finał jubileuszowego, XX TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs ten jak co roku zorganizował GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE przy współudziale UG w Rymanowie, Koła...
20 kwietnia Nadleśnictwo Rymanów, wspólnie z Zespołem Karpackich Parków Krajobrazowych, zorganizowało obchody Dnia Ziemi, na które zaproszono przedstawicieli okolicznych szkół.
Wreszcie wiosna! Na szkółce leśnej rozpoczęto wyjmowanie sadzonek, które posłużą do tegorocznych odnowień.
Tegoroczna zima nie rozpieszcza zwierzyny leśnej. Wysoka pokrywa śnieżna, sięgająca miejscami 80 cm oraz silne mrozy (do -30oC) sprawiają, że zdobycie pokarmu jest niezwykle trudne.

Lista aktualności Lista aktualności

las okiem leśnika - las okiem przewodnika

Kolejne szkolenie dla tzw. "branży turystycznej" w roku 2018 odbyło się na terenie Nadleśnictwa Bircza.

 

1 grudnia br. na terenie Leśnictwa Turnica odbyła się terenowa część szkolenia dla przewodników PTTK organizowanego wspólnie przez Nadleśnictwa: Bircza, Krasiczyn, Lesko, Baligród, Komańcza, Ustrzyki Dolne oraz Rymanów. Trasa wycieczki prowadziła żółtym szlakiem turystycznym przez najwyższe wzniesienie Pogórza Przemyskiego tj. Suchy Obycz (616 m n.p.m.).  Celem spotkania było zaprezentowanie zabiegów z zakresu gospodarki leśnej wykonywanych w podkarpackich lasach. Przedstawiciele tzw. „branży turystycznej” mogli zobaczyć na czym polega różnica pomiędzy trzebieżą a rębnią, jak wygląda buczyna karpacka czy łęg. Leśniczy - Marek Kubik oraz podleśniczy -Grzegorz Kaczmarz wyjaśnili jaki wpływ na las ma racjonalnie prowadzona gospodarka łowiecka. Zaprezentowali fragmenty lasu, które stanowią tzw. ostoje ksylobiontów, tj. enklawy leśne pozostawione bez ingerencji człowieka (na równi z rezerwatami czy parkami narodowymi), które mają stanowić rusz ekologiczny dla owadów, których biologia opiera się na występowaniu martwego drewna. W części kameralnej nadleśnictwa organizujące spotkanie przedstawiły infrastrukturę turystyczną, która może stanowić bazę wycieczkową w pracy przewodnika. W tak szczególnym roku, w 100- letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło zabraknąć wątku historycznego. Pan Edward Orłowski (Nadleśnictwo Komańcza) przedstawił historię trasy kurierskiej „Las”.

Nadleśnictwo Rymanów zostało wywołane do tablicy - jest pomysł i decyzja, że kolejne takie spotkanie odbędzie się u nas!