Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Leśny Dzień Dziecka

Leśny Dzień Dziecka

Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" po raz kolejny gościł dzieci z okolicznych szkół na Leśnym Dniu Dziecka.

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka" znowu było gwarnie. Tym razem rymanowscy leśnicy gościli młodzież z okazji „Leśnego Dnia Dziecka". Jest to cykliczna impreza, w tym roku wspólnie zorganizowana przez Nadleśnictwo Rymanów i Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych. Spotkanie to wpisywało się w cykl „Otwartych Dni Lasu", zorganizowanych przez Lasy Państwowe, w dniach 1-3 czerwca 2012 roku.

W tym szczególnym dniu przyjmowaliśmy wielu znakomitych gości: dr Edwarda Marszałka rzecznika RDLP w Krośnie, ks. dr Jana Cebulaka kapelana leśników, Grażynę Skolarczyk radną samorządu powiatowego z Krosna, Tomasza Białego Dyrektora Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych z Krosna, Pawła Szczygła prezesa Uzdrowiska Rymanów S.A. w Rymanowie Zdroju, Witolda Wyskiela z Kuratorium Oświaty z Rzeszowa, bryg. Lesława Penara Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Sanoku, Władysława Brejtę z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki z Odrzechowej i Stefana Kosiarskiego, leśników, a wśród nich reprezentantów z 17 szkół. Blisko setka młodzieży znajdowała się pod troskliwą opieką nauczycieli i leśników.
Ogromną pracę wykonali uczniowie z Zespołu Szkół z Rymanowa (pod kierownictwem: Pani Małgorzaty Mika i Pani Małgorzaty Woźniak). Przygotowały ekologiczną wersję mickiewiczowskich „Dziadów" tzw. „Dziady ekologiczne". Występ młodych artystów został nagrodzony burzą braw. Niósł on głębokie przesłanie o konieczności ochrony przyrody.
Podziękowania za program artystyczny, były okazją do złożenia życzeń z okazji „Dnia Dziecka". W imieniu Dyrektora RDLP w Krośnie gratulacje młodzieży, za zaangażowanie i chęć poznawanie tajników leśnej edukacji, złożył Rzecznik RDLP w Krośnie dr Edward Marszałek. Wykorzystał także tę chwilę do edukowania zebranych o zagrożeniu pożarowym w lasach. Pomogły w tym gadżety przygotowane w ramach projektu „Świadomi zagrożenia".

Długo oczekiwanym momentem, było ogłoszenia wyników konkursu plastycznego pt. „Dary lasu". Ogłoszony przez Nadleśnictwo Rymanów, cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów, a świadczyła o tym ilość nadesłanych prac – blisko 200. Komisji konkursowej, po burzliwych obradach, udało się wyłonić laureatów, a uroczysty leśny „Dzień dziecka" był okazją do wręczenia im nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Rymanów.

Lecz to nie był koniec atrakcji. Uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursach, „Zgaduj zgadula" i „Przyrodniczym Kole Fortuny" - przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Rymanów i pracowników Karpackich Parków Krajobrazowych z Krosna. Dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży, ale również zaproszonych gości cieszyły się zajęcia manualne, w ramach których z suszonych kwiatów można było przygotować zakładki do książek. Jednak przebojem rymanowskiego „Dnia Dziecka" były przejażdżki konne, ufundowane przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej. W trakcie minirajdów konnych, z „pokładu" wozu zaprzężonego w parę koników huculskich, młodzież mogła obserwować tętniącą życiem przyrodę. Na roześmiane, ale głodne dzieci czekało ognisko i poczęstunek.


Lista aktualności Lista aktualności